Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi 1 v 10 kk aloitti päiväkodissa, maha jatkuvasti löysällä?

Vierailija
24.08.2007 |

Lapsi siis aloitti pk:ssa ensin harjoitellen ja nyt vähitellen kokopäiväisenä pari viikkoa sitten.



Tuon jälkeen lapsen maha on ollut jatkuvasti enemmän tai vähemmän löysällä ja ilmaa tuntuu pukkaavan. Ramppaa kotona vähän väliä potalla rupsuttelemassa ja/tai heittämässä pienet löysät... Pari, kolme kertaa päivässä tulee kunnon satsi todella löysää ja välillä limaista tavaraa, haju on kuin ripuliosastossa, mutta tuotos ei kuitenkaan ole vetistä.



Lapsi muuten tyytyväinen eikä mahaansa sen kummemmin valittele; voisiko kyse olla siitä, että aiemmin kotihoidossa ollut lapsi menee ihan outoon bakteeriympäristöön? Kyllähän itselläkin pakki on usein sekaisin ulkomaille reissatessa...?



Kiitos jos jaksoitte lukea kakka-analyysini... :D

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kahdella nuorimmaisella oireillut maha samalla tavalla juuri samassa iässä ja liittyi päiväkodin aloittamiseen.



Meillä nyt kuopus 1 v 10 kk ikäinen poika on aloittanut päiväkodin kolmisen viikkoa sitten. Maha on ajoittain löysällä, mutta selvästikään ei kipeä. Välillä kakka on niin löysä että valuu vaipan ohi pikin jalkaa :(



Edellisestä kokemuksesta teidän/arvaan sen liittyvän päiväkodin aloitukseen, muuttuneeseen bakteerikantaan. Ruoat on valmistettu vähän eri tavalla, pöpöt on vähän erilaisia kuin kotona. Tulee tasantumaan pikku hiljaa. Ja jos ei tasaannu niin tietenkin sitten lääkäriin.





Vierailija
2/3 |
24.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin mihin lapsen vatsa on tottunut. Meillä on tästä kokemusta, kotona ei käytetä kovin paljon mausteita, ja koulu/pk-ruuassa on ihan eri mausteet kuin kotona käytettävät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi