typy vailla nimeä...
Hei, isoveli Topi Olavi Oskari ja nyt siis pikkusiskolle etsimme/mietimme nimeä. vaihtoehtoja meillä on Anni, Elsa, Iida, Sofiaakin, on mietitty, vaikka aika yleisiä??
haluamme kuitenkin ns. tavallisen nimen, helpon lausua, lyhyen mielellään 4-kirjainta ja mistä ei lempinimeä saa väännettyä. etunimi ei saa alkaa r-kirjaimella eikä nimessä saa olla r-kirjainta muuallakaan. toki nimen olisi hyvä sopia Topin kanssa yhteen mutta T-kirjaimilla alkavista tytön nimistä emme pidä emmekä ole ajatelleet että lapsien nimet pitäisi alkaa samalla kirjaimella..
Anni siksi että tulee suvusta (Annikki)
Elsa samoin (Elisabet)
Iida samoin.
Sofia, Maria, Katariina samoin.
miltä kuulostaa Anni Sofia Elisabet? nyt vahva suosikki!
tai Elsa Maria ... Katariina?
tai Iida Sofia/Maria Elisabet?
Kommentit (19)
Nätti ja kivan erikoinen nimi!
Miten olis Anni tuohon Nitan ja Elisabetin väliin
Nita Anni Elisabet
tai sitten
Nita Anni Sofia
Nita Anni Maria
Mielestäni Nita sopii Topin siskolle, mutta Sofia ja Maria välissä jotenkin tökkäävät. Väliin sopisi paremmin vaikka Iida tai Mari. Nita Iida Elisabet olisi nätti.
Toinen ehdotus olisi Aini, joka on paljon parempi nimi kuin Anni, joka on varsin kulunut. Elisabet on kiva 3. nimeksi.
Jos vaihtoehdot ovat Anni ja Nita, niin Nita, mutta muista Aini.
mites ois Nita Anni Elisabet..minusta se ois äärettömän kaunis ja sointuva :o)??
tai sitten:
Nita Elsa Sofia
Nita Iida Sofia
Nita Iida Maria
Nita Elsa Maria
haluan kolmanneksi nimeksi Elisabet, joten Nita Anni Elisabet olisi tosiaan kaunis. Olen ehdottanut miehelle Ainia, mutta hän ei ole lämmennyt sille nimelle, nätti olisi se eikä niin kulunut kuin Anni. mutta mutta rakas mieheni tuntuu nyt olevan ihastunut Anni- nimeen saas nähdä saanko hänet mieltymään Nitaan ta jopa Ainiin :O
mies ei hyväksy Nitaa, ei sitten millään, eikä Ainia, eikä Aunia jne.
Ensimmäinen suht harvinainen ehdotus mitä ei tyrmännyt olikin Assi(373/4), joten meillä siis vaihtoehtona
Anni Sofia Elisabet
tai
Assi Sofia Elisabet
Sofia -mies haluaa ehdottomasti
Elisabet- minä haluan ehdottomasti
Itse pitäisin enemmän Assista juuri siksi että se on paaljoon harvinaisempi kuin Anni ja sukunimen kanssa tuo Assi kävisi nätimmin, mutta onko liikaa ässiä Assi Sofia Elisabet...toisaalta harvoin kokonimeä tarvitsee lausua.
ja miltä kuulostaa sisarukset Topi ja Assi?
Assille ääni! Mukavan pirteä ja perinteinen nimi, joka ei kuitenkaan ole läheskään yhtä kulunut kuin Anni. Mielestäni ässät rytmittävät nimeä kivasti.
tyttösestä ei tule Annia eikä Assia vaan
Aini Sofia Elisabet
mies hyväksyi jostain kumman syystä Aini-nimen vaikka on ollut koko ajan sitä vastaan. Väsyi kai pohtimaan tytön nimeä:O
No mutta joka tapauksessa kiitos kaikille niminikkareille, jotka osallistuitte tähän hankalaan prosessiin:P
elizabet, Topi 2v1kk ja Aini 7vko
Siinähän se, mikä olikin jo mietinnässä! Sointuva kokonaisuus ja miettimistänne nimistä mielestäni Elsa sopii parhaiten Topin siskolle.
ekana mieleen tulee Heta. Teidän miettimistä Elsa on kivoin mun makuuni, samoin Maria ja Katariina kauniit nimet siihen perään. :)
Samoin itse tykkäisin Elsasta, mutta mies ei oikein ole innostunut. itsekin mietin tuota ls- äännettä, onko vaikea lausua. Anni siinä mielessä että on ainakin helppo lausua, lyhyt eikä ole s- eikä r- kirjaimia.
lisä ehdotuksia ja mielipiteitä otetaan vastaan... kiitos jo tulleista.
Oikein kauniita nimiä ovat kaikki miettimänne, voisin itse harkita ihan samoja niminä. Ehdottamistanne nimistäkin saisi mielestäni tosi kauniin yhdistelmän: miltä kuulostaisi Anni Elsa Sofia?
teidän omista miettimistänne kuullostaa kivalta =)
Miltäs kuullostaisi:
Sohvi Iida Katariina ?
Limo: Anni Elsa Sofia?
...hmm hieman häiritsee tuo El-SA SO-fia, eli hieman liikaa ässiä peräkkäin mun suuhuni, muuten kiva yhdistelmä.
Tint-ti: Anni Eevi Sofia/ Anni Ellen Sofia
Mies ei tykkää Eevistä :( (olen ehdottanut etunimeksi jo aiemmin, se ku on niin kranttu!!) itse en pidä Ellenistä, tulee niin vahvasti mieleen tämä julkkis-juontaja
mannerto: Anni Iida Sofia kaunis myös, mutta olen kuitenkin mieltynyt Elisabet/Elsa nimeen haluaisin antaa sen tyttärelleni yhtenä nimenä.
Sohvi Iida Katariina - mies ei jälleen pidä Sohvi nimestä. itsellekin tulee siitä hieman " vetelä vaikutelma"
Anni- nimessä minua ei mietytä muu kuin se onko niin yleinen, n. 500 kaimaa vuosina 2000-2006/vuosi! ja se että sukunimessämme on myös kaksoiskonsonantti nn, eli tuleeko kokonimessä liikaa ännättelyä? kukapa sen sanoisi.... vai onko makuasioita..
kiitos ehdotuksista ja saa ehdottaa myös näiden nimien ulkopuolelta!!
muutama ehdotus vielä Topin siskolle:
Sohvi
Sofi
Annu
Oona
Peppi
Sonja
Elsi
Anna
Enni
Emma
Emmi
Elli
Inka
Iina
Anni Sofia Elisabet on minusta ihana :o)!!
muutama ehdotus vielä Topin siskolle:
Sohvi - ei vrt. edellä
Sofi - muistuttaa liikaa tuttavan lapsen nimeä
Annu - ei, uninen mielikuva, Anni mielestämme reippaampi ja raikkaampi
Oona - ei iske
Peppi - voisin tykätä mutta mies ei
Sonja - mietitään
Elsi - mies ei pidä, mielummin Elsa kuulemma
Anna - ei
Enni - ei
Emma - tuttavan lapsi
Emmi - samoin
Elli - samoi n
Inka - samoin
Iina - samoin
miltäpä kuulostaisi
Maisa Maria Elisabet
Maisa Anni Elisabet
Maisa Iida Elisabet?
lisää ehdotuksia saapi laittaa, kiitos jo tulleista!
Koska tykkäsin teidän Elsasta ja Elisabetista niin ehdotan muita e-alkuisia:
Elna
Elma
Elvi
Eeva
Essi
Enna
Etel
Else
Eedit
Eila
Eija
Eini
Elna - mielikuva ompelukonemerkistä :O
Elma - sukulsistäti
Elvi - en jotenkin tykkää
Eeva - sukulainen
Essi - samoin
Enna - tämä on kiva
Etel - ei, outo
Else - ei
Eedit - mies ei lämpene
Eila - sukulainen
Eija - en pidä Ei- alkuisista nimistä, tulee jotenkin negatiivinen, kielto- meiniki
Eini - samoin
hmm... Enna Sofia Elisabet
tai
Enna Maria Elisabet
täytyypä kysäistä mitä mies on mieltä...
nimeä edelleen pohdimme tyttärellemme, kohta puoliin pitäisi päättää. Vahvin suosikki on edelleen Anni Sofia Elisabet. Minua vaan mietityttää nimen yleisyys haluaisin ehkä kumminkin hieman harvinaisemman, en kuitenkaan mitään uniikkia. nyt keksinkin nimen Nita.
eli miltä kuulostaisi Nita Sofia elisabet tai Nita Maria Elisabet?
Nita ja Topi sopisiko yhteen?