toinen raskaus ilman oireita?!?
Olisko täällä ketään, joka vois helpottaa huolestuneen mieltä...
Mulla ei ekassa raskaudessakaan pahoja oireita, mut sen verran kuitenkin että " tiesi" olevansa raskaana. Nyt viikkoja 6+5 ja oireita ei nimeksikään. Testauksen (5+0) aikaan ällötti ja tissistä (toisesta) vähän maitoa, mutta nyt sekin loppunut. Hetkittäin ällöttää edelleen ja närästää, mutta siinäpä se. Tein uuden testin tällä viikolla ja siinä heti selkeä kirkas viiva..
Mutta kokemuksia kiitos? Olenhan raskaana, olenhan;)
Kommentit (2)
Mulla ekassa, keskenmenoon päätyneessä raskaudessa, oli selvät oireet jo ennen plussaa, selvimpänä oireena aristavat rinnat. Rinnat oli kipeät oikeastaan 24/7 koko raskauden ajan (aina km:ään asti) ja lisäksi oli väsymystä ja palelua, nämä kaikki siis todella voimakkaana.
Nyt tässä toisessa raskaudessa mulla ei ollut mitään oireita ennen oletettuja menkkoja, enkä siis edes uskonut olevani raskaana. Silloin kun menkkojen " olisi pitänyt" alkaa, tunsin vain menkkamaista kipua ja sitten pari päivää sen jälkeen testasin. Plussa oli suuri, ihana hämmästys! :) Viikko-pari testistä alkoi oireita ilmaantua pikkuhiljaa: jatkuva vessahädän tunne, pahoinvointi jos ei ollut syönyt mitään, lievästi aristavat rinnat ja nännit, iltaväsymys ja tietyistä ruoka-aineista aiheutuva ällötys. Rintaoireet ovat vaihdelleet tosi paljon, välillä ovat olleet selvästi sivulta kipeät, välillä vain nännit aristaneet ja välillä ei mitään moneen päivään, ja olenkin ollut ihan hermoheikko, koska olen kuvitellut että tottakai oireiden pitää olla samanlaiset kuin ekassakin raskaudessa. Ja tietysti kun rintaoireiden lakkaaminen on usein merkki keskenmenosta, kuten kohdallani ensimmäisessä raskaudessa. Myöskään lievä pahoinvointi ei kestänyt paria-kolmea viikkoa pidempään, eikä muutenkaan ollut mitenkään säännöllistä. Ja väsymyskin näkyi siis vain pidentyneiden yöunien tarpeena.
Joten jos minun kokemukseeni pohjaa, niin todellakin ihan hyvin voit olla raskaana! :) Minunkin piti vielä kahdella muulla testillä varmistella, kun en meinannut ekaa uskoa.
Stressivapaata odotusta toivotellen,
Heff@lump ja potkutteleva pirpana 18+5
Itsekin odotan toista ja eipä ollut kummempia oireita. Ensimmäistä odottaessa tissit oli tosi arat jo ennen plussausta, mutta nyt etova olo ja väsymys alkoi juuri rv 6-7. En olisi sinuna huolissasi, sillä kaikkihan eivät oireile mitenkään. :) Itse olen käynyt kummassakin raskaudessa alkuraskauden ultrassa rv 9, jossa olen saanut varmuuden onko mahassa elämää ja onko oikeassa paikassa.
-pompelo rv 20+3