Viimeisillään raskaana tammi-helmikuussa! Vaatetus-asiaa
Edellistä lasta odotin viimeisilläni ison mahan kanssa kesällä/syksyllä. Nyt olisi sitten tulossa talvivauva, ja mietinkin tässä että mitä itselle sitten päälle.
Mistä äitiystoppahousut vai onko sellaisia edes, ja sitten talvitakki. Tavallinen talvitakki saattaisi tosin mahtua päälle isonkin mahan kanssa, mutta tarviihan sitä toppahousuja pakkasilla kun esikoista ulkoiluttaa.
Miettiikö muut odottajat jo samoja asioita näin elokuun lämmöissä? :)
Kommentit (8)
Sellaiset henkselimalliset housut on ihan ehdottomat, kun voi pitää vetskaria auki mahan kohdalta. Talvitakit nyt yleensä on niin väljiä, että normikokoinen maha mahtuu.
jolloin pakkasta oli -20 taisin käyttää omaa laskettelutakkia ja housuja niin että vetoketju oli kokonaan auki ja henkseleillä pysyivät ylhäällä. Alla tais olla miehen pitkä kalsaritkin jos kaikki äitiystrikoot/sukkahousut oli pyykissä. Suurempi ongelma kuin mitä laittaa päälle oli se miten ne kuteet sai päälle ihan viimeisillään :-) Talvilenkkarit joita ei tarvinnut sitoa oli ihan ykköset sillä ne hiukan ahtaat toppikset päällä kengännauhojen perään kyykistely oli suht mahdotonta. Synnyttämään lähdinkin lyhytvartisissa Risto-Matti Ratia kumppareissa kun en siinä hässäkässä enää jaksanut muuta pukea. Mies sitten toi toiset kengät kotiin lähtöä varten.
eli ehkä ei ole niin viluinen olo kuin normaalisti. Mulla la helmikuussa, ja suunnittelin (etelän ihmisenä) että jos jouluun saakka pärjää vanhoilla vaatteilla, voisi ehkä aleista ostaa jonkun xl-toppiksen?
vain jotkut halpismyymälän pari numeroa isommat toppahousut ja takki ulkoilukäytössä, jotka sitten sain vielä hyvin myytyä lähes käyttämättömänä pois jälkeen päin (ei nimittäin hirveästi huvittanutkaan ulkoilla viimeisillään raskaana, tosin oli ekasta lapsesta kyse). Ostin myös väljäkokoisen talvitakin kirpparilta. Näillä pärjäsin ihan hyvin. Lapsi syntyi helmikuussa.
Minulla oli miehen ulkoiluhousut ja pitkikset, kun koiran kanssa lenkkeilin viimeisilläni esikoista odottaessani. Ulkoilutakkina oli muutaman vuoden vanha laskettelutoppikseni, joka oli silloisen muodin mukaan väljempää mallia =). Tosin pakkaset täällä etelässä alkoivat vasta silloin helmikuussa 2005, sitä ennen oli ollut aika leutoa.
Siistimpänä takkina, eli töissä, käytin KappAhlista varta vasten raskautta ajatellen ostamaani yhtä kokoa isompaa, hiukan A-linjaista talvitakkia. Sillä menin myös synnärillekin. Nyt se samainen takki on odottamassa tulevaa talvea, jolloin aion sitä myös käyttää ison mahani kanssa :)
Nalle rv17 ja poika 2,5v
Mulla on la 19.1. mutta kaksi edellistäkin on mennyt yli joten saattaapi mennä tämäkin...
Ajattelin kokeilla jos omat normaalit toppahousut menisivöt siten, että jättäisi mahan alle auki vyötärön ja vetäisi esim henkseleillä kiinni sitten... =D saa nähdä millainen under the belly-malli se sitten on!
Miehellä on pitempiä vaatteita, mutta muuten ihan sopusuhtaisia joten niitäkin voi lainata..
Mulla on toppatakit sellasia tyköistuvia, mutta yksi ohuempi ulkoilutakki jota meinasin villapaidan kanssa pitää aika pitkälle. Ja ajattelin neuloa paksusta langasta ison ponchon itelleni sekä jostain paksusta langasta myös rintojen lämmittimen. =)
mutta molemmista ollut iso vatsa jo talvella.
Olen kehittänyt patenttiratkaisun, jota aion käyttää myös tässä kolmannen odotuksessa. Eli toppahousujen vetoketju ja nappi auki ja siitä napinlävestä olen laittanut sellaisen reikäkuminauhan. Eli ensin nappiin se kuminauha, sitten pujotetaan sieltä napinlävestä ja taas nappiin kiinni se. Näin pysyy housut hyvin ylhäällä, jos ei oo henkseleitä ja on pieni patentti siinä ettei ole ihan vaan auki housut. Masutuubilla tai paidalla voi sitten peittää tätä viritelmäänsä halutessaan.
Nyt itselläni onkin uudet toppahousut ja niissä on henkselit, joten on varmaan paremmat pitää kuin henkselittömät.
raskaudessa la oli huhtikuussa, nyt helmikuussa.
Viimeksi kävin miehen vaatekaapilla (ollaan samanpituisia) ja lainasin sieltä ulkoiluhousuja. Omista välihousuistani leikkasin kuminauhan vyötäröltä pois, hyvin mahtuivat.
Toppahousut oli omat loppuun asti, mutta pidin niitä auki osittain ja vyöllä " kursittuna ylös" . Hyvin kestivät rauhalliset ulkoilukävelyt. Henkselit tai masutuubi voisi olla ehkä!! esteettisempi ratkaisu. En ole kyllä koskaan kuulluut äitiystoppahousuista.
Takkina minulla on a-linjainen tosi iso villakangastakki, johon mahtuisi kai alle 3 ihmistä.... ;-) Lisäksi omat vanhat (ei tyköistuvat mallit) toppatakit kätkee sisäänsä ihmeen paljon.
eli älä vielä murehdi, sovittele talvella mitä kaapeista löytyy, tai huuda huutiksesta 2-3 kokoa normaalia isompia. Tai käy esim. uffin kaupassa.