Kuinka monella raskauskilot jäivät melkein kokonaan laitokselle? ev
Kommentit (10)
jälkitarkastuksessa olin jo omassa entisessä painossa.
Painoa tuli 6¿8 kg ja mahaa ei ollut sairaalasta lähtiessä ollenkaan, ei edes sektioitten jälkeen.
Molemmissa raskauksissa on tullut 5-6 kg. Ekalla kerralla olin sairaalassa viikon ja kotiin lähtiessä ennen odotusta olleessa painossa. Tokalla kerralla parin päivän päästä kotiin tultua olin ennen odotusta painossa. Molemmilla kerroilla 2 viikkoa synnytyksestä olen ollut 3 kg alle ennen odotusta painon.
Mutta sitten niitä kiloja on imettäessä pikkusien kertynyt, nyt toisella kerralla näyttää tulevan enemmän. Vielä en sentään paina niin paljoa kuin enimmilläni raskaana ollessa, mutta esikoisen aikainen raskauspaino on lähellä.
Vauva painoi 3,4kg ja tulihan sieltä vielä pois lapsivesikin sekä istukat ja mitä nyt muuta vastaavaa. Eli oisko 5kg:n edestä tullut tavaraa pois kaikkiaan?
Anyway, kotiin lähtiessäni painoin kuitenkin enemmän kuin laitokselle mennessäni. Olin laitoksella sektion vuoksi 4pv.
Tiputuksessa niistä pari päivää, kuten varmaan arvasitte.
Ja eikös kroppa vaan kerännyt sitä nestettä itseensä oikein innolla. Kun jalkaan painoi sormella, siihen jäi kuoppa.
En mahtunut edes niihin housuihin jotka minulla oli sairaalaan mennessäni, koska paljon tästä nesteestä oli keräytynyt vyötärölle ja jalkoihin.
Neste poistui kehosta noin viikossa. Vaaán lukemat vain vilistivät silmissä kun kilo toisensa jälkeen lähti pois ;)
Opiskeluaikoina painoin 63-65, liikaa viiniä ja juustokeksejä.
josta melkein 20 kg jäi laitokselle ja ehkä 6 tuli mukaan...
Lihon joka kerta imetyksen lopettamisen jälkeen useita kiloja, sillä syön entiseen malliin herkkuja, ennen kuin opin taas vähentämään. Raskausaikana ei tule paljon kiloja, koska kasvava maha estää ylensyönnin ja raskaana oleminen kuluttaa enrgiaa, kun liikkuminen on vaikeampaa jne. Ei mahani kuitenkaan ole synnäriltä kotiuduttuani litteä, kaukana siitä :)
Tosin esikoisen imetyksen lopetuksen jälkeen lihoin 7kg puolessa vuodessa ja samana päivänä kun menin ostamaan raskaustestiä, josko kuopus olisi tulossa sain ensimmäiset onnittelut, " kun teille taitaa olla tulossa vauva" . " Kiitos, vaan tulee se ehkä 8½kk kuluttua" . :)
Niin mulla laitokselle jäi juuri ne kilot, jotka lapsi ja istukkapainoi. Muita kannoin mukana melko pitkään. Heti kun lopetin imettämisen kuukaudessa paino tippui 8 kg. Eli voipi olla näinkin päin. Vuosi synnytyksestä olin vasta omassa painossani.
Kotiin tullessa painoin 52kg.