Onko meillä vaan huonoa tuuria? vain onko oikeesti kaikki raksamiehet juoppoja?
Alkaa nimittäin tuntua vähän että on! Nytkään ei ollut kuin yks äijä rakentamassa. Rokulipäiviä on useita ja jos tullaan aamulla töihin, saatetaan lähteä ilmoittamatta kesken päivän pois. Hermo menee!
Kommentit (20)
harvan kohdalle sattuu.
Tosiasia on että alkomahooli maistuu raksaukoille kellon ajasta riippumatta.
Mutta jos hänellä on esimies ota yhteyttä. Saattaa jopa saada varoituksen mikä monesti pistää yrittämään.
Ja kaikki juoppokaverinsa olivat myös raksa-hommissa. Joten ei minullakaan mitään kovin ruusuista kuvaa rakennusalan ihmisistä ole...
voikun mellä olisi ollut se juoppo ammattitaitoinen
mutta meillä oli vain se ammattitaidoton :(
Parhaillaan riidellään urakoitsijan kanssa kylpyhuoneremontista. Missä remonttimies teki törkeän huolimattomuuden ja nyt vesivaurio.
sitten ne hyvät ( ja raittiit ) voivat pyytää palkkaa tähtitieteellisiä summia...
Osaa tehdä hommat itse ja on paljon tuttuja jotka tulee tekemään esim. sähkötöitä.
Eikä ole juoppo, eikä kaveritkaan ole =)
On varsinainen ihme jos saa asiallisen tekijän. Ja koskaan ne ei tule silloin kuin lupaa, se on sääntö numero yksi joka opetetaan raksaopistossa. Aamulla istuudu odottamaan ensimmäistä vihaista asiakasta joka soittaa. Ja sitten sukkuloi hommien välillä sitämukaa kuka on vihaisin.
Vierailija:
On varsinainen ihme jos saa asiallisen tekijän. Ja koskaan ne ei tule silloin kuin lupaa, se on sääntö numero yksi joka opetetaan raksaopistossa. Aamulla istuudu odottamaan ensimmäistä vihaista asiakasta joka soittaa. Ja sitten sukkuloi hommien välillä sitämukaa kuka on vihaisin.
Töitä oliski sitte vaikka muille jakaa. Niitä alkoholisteja kyllä tuntuu riittävän rakennusalalla ja se on ihan tosi että ne jotka eivät juo ja joilla on hyvä maine saavat melkein itse päättää tuntitaksan..
Parhaat tekevät hyvää urakkaa suurilla työnantajilla suurilla työmailla. Miksi tulisivat jotain hankalia pikkuremppoja tekemään. Jopa telkkarista tuttu Remontti Reiskakin (Jorma Piisinen) sanoo, että alalla ei nyt saa kunnon työmiehiä millään hänenkään työmailleen. Tekevät vaan surkeaa jälkeä, vaikka kehuvat itseään paljon.
Itse olen tavannut paljon huonoa jälkeä kotiremonteissa tekeviä miehiä. Suuremmilla rakennustyömailla olen tavannut todella ihailtavan ammattitaitoisia kirvesmiehiä. Juoppoja on joukossa ehkä 5 %. Siis sellaisia, joiden töitä ryyppäily häiritsee. Suuren kaupunginkin työmaalla oli kaksi työnjohtajaa, jotka tulivat toisinaan todella humalassa töihin. Toiselle kahdelle jäi toisinaan putki päälle, mutta pysyivät poissa tällöin. Lienevät parantaneet tapansa.
Terveisin: rakennusinsinööri
Ollaan paljon tehty itse. Mutta kun pitää hoitaa myös firma, niin ei meinaa aika rittää. Ja on niitä hommia joihin tosiaan tarvitaan ammattilalaista.
Jälki on välillä ollut ihan pöyristyttävää, esim. eilen mies yömyöhään korjaili heidän jälkiään. Sinänsä hassua ja todella raivostuttavaa.
Esimies ei tunnu paljon välittävän, taitaa olla aikamoinen juoppolalli itsekin. Miehiä on vaihdettu jne. mutta ei vaan tunnut löytyvän kunnollisia.
Kaikki kunnia heille jotka työnsä tekevät kunnolla ja saapuvat sitä päivittäin tekemään, mutta on ne tyypit kyllä todella vähissä.
ap
Niin onhan sen ihan mahdoton ajatus että hommia ottaisi sen mukaan mitä ehtii tehdä eikä lupailisi tulevansa silloin kun ei ole aikomustakaan tulla. Ja sekään ei mitenkään käy päinsä tietenkään että ilmoitetaan jos ei pääsekään tulemaan sovittuna aikana. Hyvänen aika, mitä ne idioottiasiakkaat oikein kuvittelee. Kyllä niitten raksatyömaat joutaa odottelemaan jotain raksa-erkkiä loputtomiin. Viis siitä että raksaerkin oharit viivyttää puolestaan muita työvaiheita ja aiheuttaa loputonta kaaosa.
Kyllä on asiakkaan puolelta niin paljon kohtuuttomia pyyntöjä juu juu.
kyllä töitä riittää kun ei ryyppää ja tekee töitä 5 päivää viikossa. ja hyvälle äijälle myös maksetaan kohtuullisesti.
totuus on että ammattilaisista on hirvittävä pula.
parhaat painaa urakkaa renkinä isoilla työmailla ja repii parhaat rahat. Ei ketään kiinnosta kälyset remppahommat surkealla palkalla.
Vierailija:
parhaat painaa urakkaa renkinä isoilla työmailla ja repii parhaat rahat. Ei ketään kiinnosta kälyset remppahommat surkealla palkalla.
Mutta luulis kiinnostavan, niin sais sitä hyvää liksaa edes joskus, ja hyviä duunikohteita.
Mutta kai se on viina jo syövyttänyt aivot niin pahasti että ei ne sitä tajua. Ja maine kiirii..
mun isän ja äidin puolen suvussa ja tutuissa ei paljon muita kuin raksamiehiä olekaan ja oman firman omistajia on 2...ja tätinikin vaihtoi jakkupuvun toimistosta hanskoihin raksalle, nousi kuulemma liksakin. Vain yksi on kuollut viinaan, muut on sellaisia harvoin-käyttäjiä.
Mutta valitusta olen kuullut heiltä, että kunnon miehiä on vaikea saada, kun töitä olisi hirveästi mutta kunnollisia ammattiylpeitä tekijöitä vähän. Kunnolliset harvoin mainostaa, minunkaan sukulaiset ei mainosta missään, sillä maine kiirii suusta suuhun edellä ja vain puhelinluettelosta löytyy nimi. Älä etsi tekijää lehtien palstoilta, kysele hyvien perään!
Työskentelee siis raksa-alalla hänkin. :) Jos tuntiliksalla tekee, tuntihinta on 43¿/tunti ja töitä on tarjolla niin paljon että lähellekkään kaikkea ei pysty ottamaan.
Sun miehes onkin fiksu. Mielelläni mekin maksaisimme hyvälle työntekijälle vaikka vähän enemmän. Pääasia että hommat hoituu, niin kuin on sovittu. Valitettavasti vaan on niin paljon näitä alkoon menijöitä ja lusmuilijoita liikkeellä, että sitä kuvittelee kaikkien suurinpiirtein niin tekevän.
Meillä myös duunarit oli ihan saatananmoisia lintsareita.
se ole vähän ammattitauti... Siis juominen.
:/
töihin kelpaa kaikki puliukosta lähtien.. valitettavasti