Hometalossa tai -asunnossa asuneita! Millaisia oireenne olivat?
Kommentit (10)
Oireina oli lähes jatkuva päänsärky, nenän tukkoisuus, flunssa, poskiontelotulehdukset, silmien kutina, väsymys, yleinen huono olo. Alkuviikosta sujui koulunkäynti jotenkuten, loppuviikosta tuli aina poissaoloja.
oireita: päänsärkyä, nuhaa, aivastelukohtauksia, nenän kutina, hiivatulehduksia (koskaan ennen ei ole ollut), ihottumaa, silmien kirvelyä yms
Lapsilla ihottumaa, korvista tulee hirveästi vaikkua
ap
Ap, voi olla. Pyydäppä että tutkitaan.
eikä minkäänlaisia oireita ollut. En ole eläessäni ollut niin terve kuin noina vuosina. Sama pätee mieheeni ja silloin syntyneeseen lapseen, joka asui talossa 3 vuotta. Hänkin oli terve kuin pukki, ei allergioita, ei korvatulehduksia, ei mitään.
Kun muutimme sieltä pois, uuteen keskuslämmitettyyn taloon jossa koneellinen ilmanvaihto, tilanne muuttui. Noin 4kk-puolen vuoden päästä muutosta alkoi kuiva nuha ja päänsärky, joka vähitelleen laukaisi siitepölyallergian.
Ei se home aina ole se paha. Meille se ei tehnyt mitään, meillä ongelmia aiheutti uuden talon liian kuiva sisäilma.
kannattaa ehdottomasti tutkia asia, meillä puhkesi lapsilla astma hometalon takia.
Oireina jatkuva nuha, yskä (erityisesti yöyskä), infektiokierre (korvatulehdus, keuhkoputkentulehdus), äänen käheys, silmien kutina, päänsärky, väsymys jne Lopputuloksena lapsilla astma.
Muutimme pois ja aikuisten oireet loppuivat melko pian, lapsilla ei ole enää jatkuva astmalääkitystä.
Ja sinulle joka olet terveenä asunut hometalossa: ehkäpä talonne homeet eivät olleet niitä vaarallisimpia lajeja, monet homeet ovat vaarattomia. Homeita on kymmeniä ja taas kymmeniä lajeja, osa vaarattomia, osa todella vaarallisia ja paljon siitä väliltä. Kannattaa miettiä ennen kuin laukoo tietämättömiä kommentteja, vaarallisen homeen kanssa ei kannata leikkiä - saattaa aiheuttaa loppuiän ongelmat.
eivätkä haise. Monissa rakennuksissa on vaarattomia homeita, nämä yleensä niitä jotka havaitsee ihan silmällä.
Itse, toistuvat poskiontelotulehdukset, päänsärky, väsymys, allerginen nuha ja muita allergioita. Kaikilla jonkinlaista lääkitystä lähes koko ajan (astmaa sairastavat koko ajan lääkityksellä)
ystavat hometalossa:
- jatkuvaa angiinaa, poskiontelontulehduksia, vasymysta, yleista heikkoutta ja huonoa oloa
aitini toissa homekoulussa:
- poskiontelon tulehduksia, angiinaa, loppuivat kuin seinaan, kun vaihtoi tyopaikkaa
- joka aamu kurkku kipeä. Myöhemmin kirveli myös jossain syvällä nenän ja nielun välissä jatkuvasti. Korvasärky.
- yskä. Oksensin yskiessä melkein joka aamu. En tupakoi.
- imusolmukkeet olivat koko talossa asumisen ajan surentuneet
- yhdellä lapsella useita kurkunpääntulehduksia
- itselläni puhkesi vakava autoimmiinisairaus. En tiedä, olisi voinut tulla ilman homettakin mutta aina yhteys mietityttää. Olisinko terve jos olisimme asuneet muualla?
Kaikki eivät reagoi homeelle ollenkaan. En minäkään ole aiemmin saanut mitään oireita, vaikka olen käynyt kouluni homekoulussa ja asunut aiemminkin hometaloissa. Ja ne rakenteissakin olevat homeet ovat muuten terveydelle vaarallisia.
Jatkuvaa flunssaa ja räkäisyyttä, päänsärkyä paljon. Oireet helpottivat kun pääsin pois talosta.