Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Alkoholia muutamaan otteeseen 2-3 annosta ennen kuin tiesin olevani raskaana?

03.08.2007 |

Onko vaarallista. Eli tämä on tapahtunut n. rv 4. Tietenkään asialle ei enää voi mitään, mutta silti mietityttää ja pelottaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoholista ei ole noin aikaisessa vaiheessa yhtään mitään haittaa.



KL.

Vierailija
2/6 |
03.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et varmasti ole ainoa, jolle tuollalailla käynyt.. Lukeudun myös itse sinunlaisiin ja terve koululainen on! =)



Mutta tuli mieleen.. Onko missään mitään tutkittua tietoa, millä viikoilla voisi olla todellista vaaraa sikiön kehitykselle äidin alkoholin käytöstä? Jokainen varmasti sen ymmärtää, että jättää alkoholin pois kun tietää, että on raskaana, mutta on myös tapauksia, joissa äiti tietää olevansa raskaana vasta esim kolmannella tai neljännellä kuulla..



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole voitu osoittaa, että satunnainen alkoholinkäyttö aiheuttaisi kehityshäiriöitä sikiölle muttei myöskään ettäkö se olisi jossain raskauden vaiheessa turvallista. Sikiön elimet muodostuvat ensimmäisen kolmanneksen aikana ja aivot kehittyvät koko raskausajan. Alkoholin on todettu hidastavan sikiön kasvua kaikissa raskauden vaiheissa.



Ks. lähde http://www.paihdelinkki.fi/Tietoiskut/244-alkoholi-ja-raskaus



KL.

Vierailija
4/6 |
03.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Runsas alkoholinkäyttö jo aiemmin voi lisätä keskenmenon riskiä, mutta ap:n tapauksessa nyt ei ole mitään syytä huoleen. Tokihan se alkoholinkäyttö kannattaa lopettaa välittömästi, kun tietää olevansa raskaana, mutta noin on käynyt tosi monelle ja terve lapsi on syntynyt, ole huoleti.



Ainahan sitä miettii kaikenlaista, äitinä oleminen kun on huolia täynnä. Esikoista odottaessani olin väliin ihan hermoraunio, kun mietin, että onko nyt tullut syötyä jotain, mistä voi saada listeriaa tms.

Vierailija
5/6 |
03.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoin täällä, alkoholia tuli nautittua muutamia kertoja, kun ei vielä ollut kuukautisetkaan myöhässä. Itse asiassa en tunne ketään, joka olisi jättänyt täysin alkoholin pois jo yrittämisvaiheessa. Kun kuukautiset ovat muutaman päivän myöhässä, niin alkiohan on todellisuudesta vasta kahden viikon ikäinen. Ensimmäisinä viikkoinahan munasolu vasta jakautuu, kiinnittyy kohtuun ja solut " vaeltavat" oikeille paikoilleen alkiossa. Jos tämä häiriintyy, niin jatkokehitys ei ole mahdollinen (=keskenmeno). En kyllä ole mikään asiantuntija, mutta näin muistelen jollain biologian tai neuropsykologian kurssilla oppineeni.



Itse kerroin neuvolan terveydenhoitajalle alkoholinkäytöstäni ensimmäisten viikkojen aikana ja hän sanoi sen olevan melko tavallista ja pääasia, että lopettaa heti kun tietää. Kannattaa sinunkin jutella asiasta vielä neuvolassa, niin ei tarvitse turhaan huolehtia! Siellä kyllä tietävät pitkällä kokemuksella :) Ymmärrän kyllä huolesi, itsekin on tullut samoja asioita tässä pähkäiltyä. Kamalaahan se olisi, jos omalla toiminnallaan jotain aiheuttaisi.

Vierailija
6/6 |
03.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomasin jälkeenpäin viestini vaikuttavan aika pelottavalta. Tarkoitin vain sitä, että jos ensimmäisten viikkojen aikana joku olisi mennyt pieleen, niin keskenmeno olisi jo tullut. Eli jos vauva masussa edelleen köllii, niin varmastikaan siitä alkoholista ei ole haittaa aiheutunut :)