Kysymyksiä päiväkodin henkilökunnalle!! ov
Mitä toivotte kun uusi lapsi tulee päiväkotiin?
- Paljon aikaa tutustumiseen?
- Millä aikataululla tutustuminen etenee? Miten aloitetaan?
- Mitä mukaan päiväkotiin?
- Mitä ei kannata tuoda mukana?
- Millaiset vanhemmat antavat tunteen toimivasta yhteistyöstä?
Ym mikä tulee mieleesi!
Kommentit (7)
Vierailija:
Mitä toivotte kun uusi lapsi tulee päiväkotiin?
- Paljon aikaa tutustumiseen?Riippuu lapsen iästä. Pienillä suosittelen kahta viikkoa ja erittäin aran lapsen kanssa ensimmäinen vierailu ehkä jopa kolme viikkoa ennen. Isomman kanssa riittää ensitutustumiset viikkoa ennen.
- Millä aikataululla tutustuminen etenee? Miten aloitetaan?
Pienellä lapsella ensin tutustutaan jomman kumman vanhemman kanssa. Esim. ollaan aamu-ulkoilussa mukana. Seuraavana päivänä tullaan ensin sisälle+aamu-ulkoilu, kolmantena päivänä sisäleikit+aamu-ulkoilu+ruokailu, kaikki vanhemman kanssa. Neljäntenä päivänä hetki yksin, 15minuuttia-tunti riippuen miten lapsi on tottunut olemaan muualla hoidossa kuin vanhempien kanssa. Siitä sitten edetään lapsen tahdissa esin yksin ulkoilu, koko aamupäivä, päiväunet, koko päivä. Usein lisäykset päivä kerrallaan. Tämä on vain esimerkki, mutta suuntaa antava, minkä olen monen pienen lapsen kanssa hyväksi kokenut.
Isommalle riittää vierailu vanhemman kanssa, tutustuminen tiloihin ja hoitajiin ja porrastetut päivät aluksi.
- Mitä mukaan päiväkotiin?
Kokonainen vaihtovaatekerta, kuravaatteet, kumisaappaat, unilelu. Jos käyttää niin vaipat, joissain päiväkodeissa nokkamuki, unilelu/rätti tms.
- Mitä ei kannata tuoda mukana?
Pelikoneita, hajoavia leluja, epäkäytännöllisiä vaatteita tai vaatteita joissa mustikkatahra harmittaisi erityisesti.
- Millaiset vanhemmat antavat tunteen toimivasta yhteistyöstä?
Ym mikä tulee mieleesi!
Ja siellä sanoivat, että ilman muuta; he toivovat, että voisitte kydä 2-3 viikon ajan useamman kerran viikossa jotta lapsi tottuu aikuisiin ja päivärytmiin.
He siis itse halusivat, että lapseni tutustuvat kunnolla ennen kuin aloittavat " oikeasti" päiväkodin.
Heistä ei siis pari kertaa olut riittävä määrä kuten tuolla eka vastauksessa annettiin ymmärtää ja itse kyllä olen samoilla linjoilla kuin tämä " meidän" päiväkoti on...
Se on ihan päiväkotikohtaista, parhaan selon saa, kun soittaa sinne, minne lapsetkin on menossa ja neuvottelee sitten omista lähtökodista oman toimintatavan.
vaan olettaa, että lapsi jää tyytyväisenä täysin vieraaseen uuten ja outoon paikkaan tuosta vaan vilkuttaen iloisesti vanhemmilleen???!!!
Kamala päiväkoti...
Vierailija:
Tässäpä aluksi