Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Virikelapset lähipäiväkodissa, työssäkäyvien raukkojen lapsiraukat kaukana korvessa.

Vierailija
27.07.2007 |

Näitä keskusteluja kun lukee niin saa käsityksen että poikkeuksetta aina virikelapsille löytyy paikka lähipäiväkodista heti kun sitä toivotaan ja työssäkäyvien lapset joutuvat hemmetin kuuseen. Mutta ei se oikeasti niin ole, ei paikkoja lähipäiväkodista myönnetä helpommin virikelapsille ja työssäkäyviähän nekin vanhemmat ovat monesti olleet silloin kun lapset ovat aloittaneet hoidossa. Voi kyllä olla, että ne hemmetin kuusesta päiväkotipaikan saaneet mieluummin ottavat lapsensa pois hoidosta uudestaan äitiyslomille jäätyään kuin kuskaavat sinne.



Mutta tästä voi löytyä selitys siihen miksi vanhemmat haluavat pitää hoitopaikan vanhempainlomien aikanakin: Aina ei ole paikkaa tyhjillään juuri halutusta päiväkodista silloin kun hoidon tarve alkaa joten voi joutua kauaskin. Jos on käynyt niin hyvä tuuri että on saanut lähipäiväkotipaikan tai on ehkä joutunut jonottamaan ja siirtymään sinne, niin on aika iso kynnys luopua siitä paikasta jos on tarkoitus pikapuoliin mennä töihin takaisin.







Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
27.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitää alsta päiväkodissa kosa tietää menevänsä heti äitisyloman jälkeen töihin. Tällöin on mukavaa jos esikolla on jo valmiiksi hoitopaikka tai ettei sitten joudu eri hoitopaikkaan kuin missä on ennen ollut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yksi