Nimiä labradorin vauvoille?!
Heips!
Koiramme saa mahdollisesti pentuja tässä alkusyksystä ja minähän tietenkin jo olen niille mietinyt mahdollisia nimiä! :D
Nyt kysyn kiinnostaisiko jota kuta pähkäillä näitä mun kanssa?
Pidän kovasti joistakin " ihmisten nimistä" joita ei kuitenkaan lapsille haluaisi laittaa, mutta voisi ehkä koiranpennuille sopiakin.
Tälläisia olen miettinyt:
Taika
Leimu
Otava
Nero
Lumi
Miltä kuulostaa? Tuleeko teillä mieleen jotakin? Nimiinhän voisi keksiä myös toisia nimiä, eikös koirilla ruukaa olla pitkä liuta jotain erikoisuuksia vaikkei niitä käytetäkkään. Kunhan papereissa on..
terkuin Lumi-ruusu ja nelivuotias labbis Mona
Kommentit (2)
Meidän koiramme on " paperikoira" , mutta kun ostimme sen, saimme itse antaa nimen eikä mukana kulje koko suvun nimiä.
Näin olen olettanut että saamme antaa näille koiravauvoillekkin nimet itse...
En tiedä Suomen käytännöistä, mutta näin Norjassa.
No menee kyllä koira-aiheiseksi tämä keskustelu täällä nimipalstalla ;)
Kasvattajalta ostetuilla rotukoirilla virallinen nimi on aluksi kennelin nimi ja sitten koiran nimi. En paljon näistä tiedä, mutta sen verran olen pannut merkille, että kun meillä on alunperin englantilaista rotua oleva koira, sen virallinen nimikin on englanninkielinen ja muistuttaa vähän emänsä nimeä. Suomalaisten rotujen koirien nimet ovat suomalaisia. Kasvattajien kai pitää rekisteröityä tms ennen kuin voi käyttää virallista nimeä. Suomen Kennelliitosta osaavat neuvoa.