Millä vkolla pahoinvointi alkanu?
Hei!
Plussa tuli joten raskaana ollaan ;) Mutta oon jo aivan unohtanu, että millä vkolla se pahoinvointi oikein mahtokaan alkaa 2 aiemmassa raskaudessa... Kertokaapa kokemuksia, miten teillä? Kaikillahan se on hlökohtanen juttu mutta vähän osviittaa. Mulla itellä muistakseni on aiemmissa alkanu melkeinpä heti ku menkat jääny pois, mutta nyt ei näy eikä kuulu mitään. No, mielissäni olen jos ilman pahoinvointia säästyn!
Nyt taitaa olla vkoja 6+jotaki...
Kommentit (9)
Minulla pahoinvointi alkoi jo viikolla 3, eli huomattavasti ennen kun tein testin!!! Nyt ollaa viikolla 12+1 ja pahoinvointi on vaan pahentunut.
Viikolla 8 kaikki hävis ja palas viikolla 10...
mulla alko jo ennen plussausta, eli oliko se 4. tai 5. vkolla ja pahenee vaan . Nyt kuitenkin vichyllä paranee osittain ;)
Mrs.P rv 7 + jotain
Onnea hurjasti plussasta!!! Itselläni on nyt vasta viikkoja kasassa 4 ja risat, mutta ainakaan vielä ei ole merkkiä pahoinvoinnista. Välillä kyllä etoo jokin tietty ruoka, haju tms. mutta mitään kunnon pahoinovintia ei ole ollut. Tässä itsekin hiukan pelolla odottelen, milloin se " oksentelu" alkaa, vai alkaako kenties ollenkaan...toivottavasti säästyisi kokonaan. Kouluun ei varmastikaan ole mukava mennä, jos pahoivointi on niin hurjaa että koko ajan on esim. juostava vessassa:/
Aikalailla raskauskohtaista tuntuu olevan:)
Tais olla kanssa siinä 7-8 viikon tienoilla.. ja puolessa välissä tais helpottaa..
Ja sieltä se saapui viikolla 8, ja jatkuu edelleen nyt kun menossa 17. raskausviikko... Onnea raskaudesta sinulle vesisade!
viime raskaudessa viikkoon 12 asti, jonka jälkeen alkoi hiipua, viikko 14 ja olin aika " normaali" .
Nyt alkoi taas viikolla 6, mutta pahempana ja jatkuu voimakkaana yhä, nyt ollaan viikolla 12. Hiipumisen merkkejä odotellessa :)
Ei ole onneksi paha eli en ole laatannut.
T:VAcsuli 6+2
nyt on rv 15+5 eikä ole vielä pahoinvointia kuulunut... Kai se kostautuu synnytyksessä tai jotain =)
Pore&Papunen
Esikoisesta alkoi viikolla 4 eli jo ennen testin tekemistä. Nyt ei ollut pahoinvointia ollenkaan, joten näköjään vaihtelee myös raskauksittain :)
Ole vaan tyytyväinen jos tällä kertaa säästyt :)
Tinutski rv 27+6