Miksi edelleen vuonna 2007 tv:n katsomista taytyy selitella, peitella ja puolustella? Milloin, oi milloin hyvaksytaan se tosiasia,
että telkkari on media muiden joukossa, eikä itsessään sen huonompiarvoinen kuin mikään muukaan?
Huvittavaa on, että tutkimusten mukaan ihmiset selittelevät erityisesti viihteen, saippuasarjojen ym. katselua. On hyväksyttävää sanoa katsovansa uutisia ja ajankohtaisohjelmia, mutta auta armias, jos tuutista tuleekin Kaunarit. Tällä palstalla puolestaan huomaa sen, miten lasten telkkarin katselua selitellään. Aikuiset nyt vielä saavat töllöä tuijottaa, mutta lapsille se on pelkkää haitallista ja epäkehittävää ajanhukkaa. ;)
Liiallisen tv:n katselun (tai tietokoneella pelaamisen) on todettu mm. vähentävän lasten liikuntaharrastuksia ja muutenkin syövän ns. terveellisistä elämäntavoista. Mutta nämä määrät ovat todella suuria, tyyliin 4 tuntia päivässä. Todella harvoilla pienillä lapsilla määrät ovat tätä luokkaa. Älkää nyt hyvät mammat tunteko syyllisyyttä jostain puolesta tunnista tai tunnista päivässä. Tv on osa ihan normaalia ja tasapainoista elämää. Nauttikaa ja antakaa lastenne nauttia siitä huvista ja hyödystä, mitä se kohtuullisesti käytettynä elämään antaa!
Kommentit (3)
sielä ei tule mitään!!!
Ja olen huomannut että monet oikein ihmettelevät kun tv:tä ei meillä ole..
Mua ei ainakaan huvita tuhlata elämää, siis omaa elämää telkun töllöttämiseen!! Saa aika paljon enemmän aikaan! suosittelen muillekin!
hah
Kun jossain yhteydessä tulee ilmi, ettei koko töllöä omista, pidetään toooosi outona. Ihmettelen, ettei ymmärretä sitä, että nykyään kun näitä mediavälineitä riittää, joku haluaa karsia jostain päästä.