Järjetöntä että jo nyt nyt AVOliitossa on
taloudellisia juridisia velvotteita AVOpuolisoa kohtaan, kuten esim. se että
AVOpuolison tulot otetaan huomioon erinäisiä etuuksia laskettaessa. Vaikka siis mitään vapaaehtoista, virallista avIoliittosopimusta ei ole tehty! Viranomainen vain harkitsee pienessä mielivaltaisessa päässään että kyllä nuo kaksi yhteen kuuluu.
Ja nytkö siis edes oma omaisuus ei olisi turvassa, kun joku ulkopuolinen voi päättää että kyllä tuolle toiselle pitää nyt jakaa tästä kakusta...?
Voivoi, taitaa olla kristittyjen piirien salajuoni avioliittojen ja " perhearvojen" säilyttämiseksi. Jos eivät mene naimisiin vapaaehtoisesti niin pannaan ne naimisiin pakolla.
Kommentit (3)
vaatimassa samoja oikeuksia kuin avioliittolaiset ja tästä on nyt jotain lakipohdintaa tulossa
Viittasin vain tuohon aiempaan ketjuun, että jos haluaa " juridista turvaa" niin naimisiin vain.
Että eihän se tälläkään hetkellä niin ole, että perhelait eivät koskisi avoliittolaisia vaikka ihmiset niin näyttävät luulevan. Kyllä ne osittain koskevat ja siis joku ulkopuolinen mielivaltaisesti arvioi milloin.
On aivan eri asia panna nimi paperiin eli avioliittosopimukseen ja sitoutua silloin esimerkiksi puolison elatukseen kuin vain muuttaa asumaan johonkin tiettyyn osoitteeseen jossa asuu muitakin.
(Perhelainsäädäntö on sekava. On muitakin esimerkkejä siitä, miten asumismuoto vaikuttaa perhe-etuuksiin vaikka kaiken järjen mukaan ei pitäisi vaikuttaa).
Selvintä olisi kun olisi vaihtoehtoja (siis oikeasti vapaa, yksilöiden muodostama avoliitto ja virallisesti solmittu avioliitto) ja ihmiset saisivat itse valita miten paljon sitä " juridista turvaa" haluavat.
Ainoastaan Kelan ja sossun maksamiin etuuksiin otetaan myös avosiipan tulot huomioon. Tottakai, asuttehan yhdessä ja mitä todennäköisimmin myös osallistutte kustannuksiin yhdessä.