Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko sinäkin yli-ihminen?

Vierailija
19.05.2008 |

Nyt taas klassista ongelmaa kehiin...Älkää vaan, naiset, ikinä päästäkö tilannetta tällaiseksi!!



Olen tehnyt itsestäni supernaisen, kun en ole jaksanut ajoissa vaatia tarpeeksi osallistumista mieheltäni. Toisaalta minussa on pientä marttyyrin vikaa ja oikeasti myös tykkään touhuta kotona lähes kokoajan.



Mutta, mutta...Mitäs tapahtuu sitten, kun en enää jaksakaan? Mitäs sitten, kun olen raskaana, aneeminen (mikään rauta ei tunnu taaskaan imeytyvän), kaksi taaperoa pyörii jaloissa ja lääkäri on todella pahojen laskimovaivojen vuoksi kieltänyt minulta lähestulkoon kaikki kotityöt? Jaloilleni pahinta on kuulemma paikallaan seisominen (joka myös aiheuttaa pahaa huimausta anemian ja alhaisen verenpaineen vuoksi), joten en saisi juurikaan kokkailla tai tiskata.



Mutta osaako mies nyt tarttua hommiin kiinni? Tajuaako, että oikeasti tarvitsen apua ja perhe hänen läsnäoloaan KOKO AJAN. Juu, ei tajua, ei todellakaan. Saan joka päivä muistuttaa häntä siitä, etten voi hyvin. Alan kohta kuulostaa luulosairaalta isoäidiltäni. En jaksaisi koko ajan olla valittamassa ja kerjäämässä apua. Miten helvetissä miehen saa avaamaan silmänsä?



Olen itse itseni onnistunut järkkäämään tähän tilanteeseen, mutta silti tästä olisi nyt päästävä ulos, ja äkkiä! Tarvitsen oikeasti nyt vinkkejä ja radikaaleja neuvoja, tai minulta loppuu voimat kokonaan.



Miten helvetissä saan tuon äijän tajuamaan, että en olekaan yli-ihminen?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin saa dramaattinen pyörtymiskohtaus miehen läsnäollessa.



Tai pakota mukaan seur. kerran neuvolaan. Olette sopineet sitä ennen nlatädin kanssa, että ottaa asian puheeksi siellä.

Vierailija
2/7 |
19.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei miestä sekään haittaa tai ei edes huomaa mitään, niin tuskin saat sitä touhuamaan kotihommia milloinkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on nimittäin ihan sama ongelma. Mies ei tee kotona mitään, minä ostan ja teen ruuan, siivoan pöydän ja teen yleisestikin kaikki kotityöt. Kiitokseksi mies jättää kalsarit ja sanomalehdet lattiolle. Kun huomautan asiasta, mies sanoo: " Miksi et pyydä apua?". VOI V@£~U! Pitäiskö mun ihan oikeasti pyytää, että voisitko auttaa mua keräämään kalsarisi lattialta? Tai että voisitko auttaa mua keräämään nuo sun levittämät sanomalehdet tuolta sängyn vierestä? Eihän kukaan pyydä multa apua roskien vientiin, vauvan pullojen pesuun tai muuhunkaan, ja teen ne silti.



Homma repeää käsistä aina silloin, kun mies kutsuu meidän kotiin vieraita. Sitten se lykkää siivousta joka päivä aina vain huomiselle, ja kun se viimeinen huominen ( eli päivä ennen vieraitten tuloa) tulee, sillä onkin jotain muuta kiireellistä tekemistä, eli ei ehdi, jaksa tai pysty. Kunnes kerran löin sille puhelinluettelon keltaiset sivut käteen ja sanoin, että nyt ja jatkossa se joko soittaa meille siivoojan tai ilmoittaa ystävilleen, ettei meille voi tulla. Jotenkin tämä järjestely on toiminut, mutta tietenkin puhelinluettelo pitää löydä nokan eteen joka ikinen kerta. Eli ei einakaan mun mies tehny mitään mun väsymyksen tai kiireen takia, vaan pelkästään sen takia, että joutuisi maksamaan siivoojien palkan. Kannattaa ainakin kokeilla.

Vierailija
4/7 |
19.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos et auta minua saat lähteä menemään

Vierailija
5/7 |
19.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies säikähti pahan kerran, kun oikeasti näki, että meinasin pökertyä. Tuntuu vain, ettei hänellä ole kovinkaan hyvä muisti :-/



Mutta, uskokaa tai älkää, hän alkoi juuri tiskata tuolla...Enkä minä saanut kuin yhden raivokohtauksen tänään! Ehkä tämä tästä :-D (tai hän on salaa surffaillut av:lla tässä samaan aikaan, heh).



Tuo kokkauslakko ei toimi, kun vieressä on pizzeria ja hampurilaispaikka. Pölyä mies ei huomaisi, vaikka tukehtuisi siihen. Ja neuvolaankaan ei ukko pääse, kun seuraava käynti on tosi pahaan aikaan. Ehkä pyydän sieltä kaikki ohjeet ja neuvot kirjallisina...



Ap

Vierailija
6/7 |
19.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä annoin mennä samaan tilanteeseen meillä kaikki. Asiat muuttuivat vasta sitten kun olin viikon maannut sairaalassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten en todellakaan saisi tehdä mitään.

Nyt olen vain lakannut tekemästä mitään ja välillä teen kun jaksan. Esim ruokaa on pakko tehdä kun muuten näännyn kotona nälkään. Lapset ovat onnksi hoidossa joten se puoli on kunnossa, tosin ovathan he illat ja vko:t kotona, jolloin tietysti mies odottaa että jaksan todella paljon heidän kanssaa touhata kun kerran olen maannut kotona koko päivän.

Itse en tilannetta siihen suuntaan halua että makaan loppu viikot sairaalassa, siksi en teekkään enää mitään. Tiedän aina se ei onnistu. En toki siivoojaakaan halua sillä sehän kuitenkin on yhteisestä budjetista pois ja kyllä miehen tulisi kantaa sen verraan vastuuta etttä hoitaa lapset ja kodin silloin kun toinen pysty. Kyllähän nainenkin tekee kotitöitä ja hoitaa lapset vaikka käy töissä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän seitsemän