Kukaan vaihtanut vakituista työpaikkaa ihan eri alan määräaikaisiin töihin?
Ei niinkuin yhtään huvittaisi palata omaan vakituiseen työhön hoitovapaan jälkeen. Ilman muita kuin oman alan koulutusta on kuitenkin varmaan vaikea saada muun alan töitä? Nykytyössä palkka ei korkea, ikälisineen n. 1800¿, mihinkään huononmpipalkkaiseen ei kuitenkaan viitsisi vaihtaa..Mitäköhän mahdollisuuksia voisi olla? Nyt sosiaalialalla, joka ei siis enää kiinnosta..
Kommentit (5)
luokanopettajaopinnot aloitin vasta kun olin jo vuoden tehnyt sijaisuuksia.
Minkäköhän alan töihin sitä voisi vaihtaa?? pk- arki ei tod enää innosta yhtään, kutsumus ammattiin on täysin kadonnut.. =(
Tekevä työtä löytää ja miksi roikkua vakituisessa, jos ei haluaisi.
yhdistäminen ei myöskään todellakaan ole hauskaa.
Vaihdoin vakituisen lastentarhanopettajan työn määräaikaisiin opettajan sijaisuuksiin. Nyt ei virkavapaata enää myönnetä, joten irtisanominen vakituisesta virasta edessä. Luokanopettajaopintoja reilu vuosi vielä jäljellä, mutta aion ottaa riskin ja irtisanoa vakituisen paikan. Mikään mahti maailmassa ei saa minua enää siihen hommaan palaamaan.