Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Äkkiä apua! Vesirokko uhkaa!

Vierailija
21.06.2007 |

Siis meidän tyttöön tänään ilmeisesti, juuri sopivasti ennen lomaa, on tarttunut vesirokko. Toistaiseksi ei ole kuin muutama näppylä selässä ja yksi rintakehässä, mutta mitenkähän käy... Ja mökille oltaisi lähdössä huomenna.



Miten pitäisi varautua, onko jotain lääkkeitä tai kikkakolmosia? Mitä ostan huomenna apteekista kaiken varalle?



Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan tuntuu aika mahtavalle itikan pistot rakkulaisella iholla :/



Meidän esikoisella piti vesirokon takia sairaalassa käydä lääkittävänä. En uskaltaisi enkä jaksaisi mökille niin kipeän lapsen kanssa lähteä.



Atarax auttaa parhaiten kutinaan mutta on reseptilääke. Ilman reseptiä saa vesirokkovoidetta joka auttaa jos rakkuloita tulee vain muutamia. Panadolia voi antaa särkyyn ja kuumeeseen.

Vierailija
2/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parikin mainitsi sen tässä ketjussa. Onko samaa kuin se mentolirisiiniöljy tms?



Mökkipaikkakunnaltakin toki löytyy päivystävä lääkäri, joten tarvittaessa reseptikin löytynee, mutta kuinka yleistä semmoisen tarve on vesirokossa?



t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mökille silloin lähteä.

Vierailija
4/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä kovin laajojakaan punaisia näppylöitä, ihan vaan pieniä punaisia näppylöitä.



Päiväkodissa sanoivat, että siellä mitä ovat muilla lapsilla nähneet, niin nopeasti alkavat leviämään. Meillä oli pk:stä lähtiessä 2 näppylää selässä, iltapesun aikaan huomattiin selässä pari muuta ja yksi rinnassa.



Tyttö on ihan reipas eikä kuumetta ole. Mökillä on kaikki mukavuudet, eikä muita lapsia. Ei kai nyt ole kohtuutonta mökille lähteä? Kuinka kauan pitää pysyä muiden lasten ulottumattomissa? Maanantaina olisi tarkoitus tavata serkkuja, pitääkö se nyt perua?



t. ap

Vierailija
5/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväkodissa on ollut vesirokkoa jo viikkotolkulla, ja nyt vasta tarttui meidän lapseen. Eikö muka minnekään ihmisten ilmoille voi mennä? Huvipuistoonkaan? Siis jos olettaa että lapsi on muuten reipas ja terve, mutta on näppylöitä?



Vierailija
6/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se vesirokko kun TOSIAAN TARTTUU niin kauan kuin yksikin rakkula on märkävaiheessa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
21.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä kesti melkein 2 viikkoa ennen kuin kaikki rakkulat oli kuivuneet.

Jos mökki on nykyaikainen ja normaaleilla mukavuuksilla varusteltu niin ei kait se sairastaminen siellä sen kummempaa ole kuin kotonakaan.

Tietysti jos on pitkän matkan päässä voi matka olla rankka eikä lapsia saa viedä huoltoasemille muita ihmisiä tartuttamaan. Voi olla vaarallinen esim. raskaana oleville, vanhuksille tai jonkun perussairauden omaaville henkilöille jälkitautien takia.





Sairaslapsi. com -sivustolta kopsattuja hoito-ohjeita tässä:



Kotihoito: Kun lapsella on korkea kuume, huone on pidettävä viileänä ja lapsi on vaatetettava kevyesti. Hänen on saatava runsaasti juotavaa. Kutinaa voidaan lievittää apteekista saatavalla linimentillä. Jos lapsi raapii rakkuloita, hänen kyntensä leikataan lyhyiksi, ja hänelle pannaan käsineet käteen yön ajaksi.



Lääkäriin otetaan yhteyttä seuraavana päivänä: Jos lapsella on kuumetta, eikä hän suostu juomaan. Jos lapsi on alle 2-vuotias, ja kuumetta on yli 39 astetta. Jos lapsen kuume jatkuu ihottuman jo hävittyä (ks. Kuume).



Lääkäriin on otettava heti yhteyttä: Jos lapsi on veltto ja haluton tai jos hänellä on yskää ja hengitysvaikeuksia. Jos kuumetta on yli 40,5 astetta.

Vierailija
8/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli oireet saattaa tulla vasta lähes kolmen viikon kuluttua altistumisesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vesirokko on useimmiten pikkulapsilla hyvin harmiton. Ja on tarttuvaa niin kauan kuin rakko on vielä lapsessa - toisilla kestää rakkulavaihe vajaan viikon, toisilla sen 10 päivää. Rupivaiheessa ei siis enää tartu.



Apteekista todella hyvää tavaraa rakkuloihin, en muista tarkkaa nimeä¨, mutta apteekki sekoittaa sen itse: sinkkiliuos, joka kuivuu iholle. Mielestäni parasta vesirokon hoitoon: auttoi parhaiten kutinaan ja kuivatti rakkuloita nopeasti. On siis maitomainen liuos, joka pitää sekoittaa hyvin ennen jokaista käyttöä ja säilyy vain muutaman viikon.



Jos kerran mökki hyvin varusteltu (lapsi pääsee tarvittaessa usein kylmään suihkuun - auttaa kutinaan, voi makoilla sohvalla katsellen piirrettyjä jne) niin menkää. Mihinkään alkeelliseen tai hankalan matkan päässä olevaan mökkiin en kuitenkaan sairaan lapsen kanssa lähtisi.

Vierailija
10/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli matkalla pitää pysähtyä ainakin tankkaamaan ja käymään ehkä vielä viimeiset ostokset hoitamassa, lasta ei sitten saa ottaa mukaan (pois autosta).



Saako tuota apteekin omaa sekoitusta kaikista apteekeista? Meidän lähiapteekki on huomenna auki 8-13, mutta entäs jos siellä ei ole, mistä juhlapyhinä voi saada tuommoista vesirokkovoidetta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

saimme omasta apteekista kun pyysimme apuja vesirokkoon. Luulisi että sellaisesta ainakin, jossa farmaseutteja paikalla. Enkä tiedä kuinka yleistä tuo liuos on, en ole muilta siitä kuullut.



Se oli nestemäistä, mutta siinä ole selkeästi jauhetta mukana (laskeutui pullon pohjalle). Oli maitomaista ja tosiaankin muistaakseni sinkkipohjaista. Ja apteekin oma sekoitus. Toivottavasti tästä on apua.



Hyvin reissu varmasti menee jos pidätte lapsen autossa niin ettei tartuta muita. Vesirokko tarttuu todella helposti ja on monille hengenvaarallinen.

hauskaa juhannusta!

Vierailija
12/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiheuttajana on kuitenkin herpes. Mutta tämä on vain minun mielipiteeni...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai ainakin osaa opastaa paikkaan jossa on ko. voidetta.



Ja kiitos vinkeistä pitää lapsi autossa huomenna taukojen aikana, nyt tuli vähän huono omatunto koska tänään käytiin kaupassa pk:sta tullessamme...







Vierailija
14/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korostan kuitenkin, että lapsi ei ole yhtään sairas, siis on ne pari näppyä toki, mutta ei ole tuskainen tms. Ja ihan kotimaassa 2,5 tunnin ajomatkan päähän ollaan menossa, ja mökiltäkin pääsee vaikka sairaalaan reilussa puolessa tunnissa.



Oikeesti, onko vesirokko mielestänne tauti jonka takia pitäisi nyt pysytellä vaan kotona? Ei viisastelua kiitos, vaan oikeita mielipiteitä, suuntaan tai toiseen.



t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskosin, et päivystykseen soittamalla saisit myös atarax reseptin, ettei tarvi lähtä lääkäriin jonotteleen.

Vierailija
16/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyseessä ei ole voide vaan liuos, ihan nestemäinen tavara.



Ja toinen asia: kuinka pitkä matka mökille oikein on? Lähdin siitä oletuksesta, että ajomatka on lyhyt. Mutta jos ajomatka on enemmän kuin tunnin niin en lähtisi: rakkulavaiheessa voi olla mahdotonta istua paikoillaan (rakkuloiden päällä) pitemmän aikaa. Ainakin teidän täytyy otta huomioon se seikka, että ette pääse välttämättä sunnuntaina jatkamaan matkaa, tai ylipäänsä autoilemaan viikkoon. Jos lapselle tulee rakkuloita jalkoihin, peppuun selkään lähipäivinä niin on liian raakaa vaatia häntä istumaan niiden päällä.



Laitoin kommenti " menkää vain jos mökillä kaikki mukavuudet" sillä automaattisella oletuksella, että ajomatka on reilusti alle tunnin. En lähtisi sairasta lasta viemään pitemmälle ajomatkalle, on liian rankkaa lapselle.

Vierailija
17/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tarvittaessa tiheämpään kuin tavallisesti, jos lapsen vointi sitä vaatii.



Jos ei ole kovaa kuumetta tms. niin kyllä minäkin mökille lähtisin, jos siis siellä paikanpäällä ei ole mitään riskiryhmäläisiä.



Vierailija
18/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap siis on päättänyt lähteä mökille ja toistaa kuin mantraa, että lapsella on vain pari näppyä. Mökillä (jos sinne on TODELLA pakko mennä) olisin todella tarkka ettei lapsi uisi järvessä eikä iho tulehdu pahemmin. Hyttysenpuremat tekevät olosta varmasti kurjemman ja toisaalta vesirokko ei ole pikkutauti. Jälkitaudit kuten kaikki varmasti tietävät voivat olla vesirokossa kuolettavia.

Vierailija
19/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja myös aurinkoa on vältettävä-rakkula iho palaa todella helposti.

Vierailija
20/23 |
22.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona on todellakin pysyttävä just niin kauan että viimeinenekin näppy on ruvella ja meillä se kesti sen pari viikkoa. Pitkä aika, mutta ärsyttää just ap:n kaltaiselt " tollot" , jotka tahallaan levittää sairautta vain sen takia että " eihän nyt meidän lapsi niin sairas ole" !! Jollekin toiselle kun vesirokko voi olla TODELLA vaarallinen tauti...esim. juuri raskaina oleville!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kuusi