Apua, plussa ja tuhruttaa!!!!!!!!!
Tänään sain Clerblue testillä piiiiiiiitkään odotetun plussa, meillä oli eka ivf ja nyt pp 13. Raskausoireita on muille jakaa ja olinkin aika varma plussasta.=) (viluttaa aikaajoin, tissit on kipeet ja arat kylmälle, mahaa koskee ja nippailee välillä oikein repii, selkää jomottaa jne...) Verikoe otettiin eilen, mutta tulos ei ehtinyt tälle päivälle. Eli en tiedä mikä hcg olisi... soittaa sairaalasta vasta maanantaina.
Plussa tuli testiin heti, vaikka olikin hailakka. Mutta ei tarvinnut tihrustaa. Nyt sitten kaupunkikävelyn päätteeksi alkoi tumman keltainen vuoto... siinä ei ole verta mukana, mutta on kuitenkin tummempaa kun valkovuoto tai lugesteronit.
Onko tämä nyt se kemiallinen raskaus? Eli menkatko sieltä tulee plussasta huolimatta? Olen aivan maassa, murtunut, paniikissa ja ihmeissäni, tekisi mieli mennä itkemään peiton alle, mutta töissä on sitkuteltava kahdeksaan saakka... Selkää särkee ja mahassa velloo. Tuntuu siis todella, että kuukautiset alkaa kaikesta huolimatta.=´(
Onko ketään, jonka raskaus olisi jatkunut samanlaisesta tilanteesta?
Eli onko toivoa? Luin vanhoja vastauksia ja niissä tuhruttelu on alkanut rv5+jotain... minä en edes tiedä omaa " raskausviikkoani" . Tai voiko tässä raskudesta puhuakkaan...?
Vastauksista kiitollinen Babykeiju
Kommentit (6)
Muistan lukeneeni teidän pinoa, kun sinulla on kemiallinen raskaus ja oli upeaa, miten muut tsemppasivat loppuun asti!! Harmi, että raskaus ei jatkunut.=(
Juu, täällä on vaan jaksettava, vaikka v......taa aika rankasti. Mieskin ehti innostua niin aamun testistä. Ja se mies ei yleensä innostu testeistä, koska ollaan niitä neljän vuoden aikana tehty aika liuta!
Tuli muuten mieleeni, että minulla on samantapainen juttu kaksi kuukautta sitten... menkat olivat myöhässä pari päivää ja minä ihmeissäni! (Silloin hoitotauko) no, ostin testin ja siihen tuli ihan hailakka viiva vasta usean minuutin jälkeen ja mies väitti, ettei edes nähnyt mitään... no, vähän punaista tuli housuun siitä seuraava päivänä ja sitten siitä seuraava alkoi kunnon vuoto. Olikohan se kemiallinen vai katsoinko testiä liian myöhään, ehkä se viiva näkyi siinä muuten vaan....? Testi oli acon10. Kamalaa, jos tämä taas toistuu! Mutta nyt se hiton plussa oli kyllä selvä, perkele!!!!!!
Minä lähden kotiin miehen kainaloon itkemään.... jospa se tästä.
Laittakaa muutkin kommenttia, jos osaatte jotain sanoa.
ja erittäin yleistä on juuri tuollainen tuhrutus niihin aikoihin kun menkkojen pitäisi olla.
jos sulla kerta oireita on ja plussa ihan selvästi näkyy testissä eikä mikään haamuviiva niin kyllä sinä raskaana olet.
nyrkkisääntönä sanotaan että vasta sitten tarttee huolestua kun veri on kirkasta ja oireet katoaa. toivotaan että tuo tuhru loppuu pian.
*onnea*
yöllä alkoi ihan tajuton mahakipu ja aamulla menkat. Että eipä pieni kestänyt kuitenkaan kyydissä...
No, itkut on itketty jo eilen, nyt on paljon parempi olo.=) Tiesin, että kyllä ne alkaa, vaikka mies yritti viimeiseen asti uskoa muuta.
Meillä on pakkasessa kaksi huurunenää, että kohti passia sitten syksyllä. Ja onneksi tämä oli meidän eka hoito vasta, joten toivoa vielä on...=)
Mukavaa juhannusta teille kaikesta huolimatta!=)
Että sain silloin juhannuksen jälkeen verikokeen tuloksen, hcg oli vaan 23. Eli kiinnittyminen oli yrittänyt tapahtua, mutta ei jatkunut siitä.
No, PAS sitten syksyllä. Kovasti sairaalasta tsemppasi, että hyvä kun on ollut yritystä kuitenkin!!!
Voi pahoittelut! :( Mites mä olenkin missannut (tai ainkin jättänyt kommenoitmatta) sun kurjat uutiset?!
Itsekin kemiallisen jälkeen olen koittanut ajatella positiivisesti, että jotain siellä on sentään tapahtunut... Niin, ja HCG mullakin oli vaan 19 huolimatta positiivisesta pissatestistä!
Mutta otetaan me ne plussat sitten syksyn hoidoista! :)
Killa
Valitettavasti mulla ei ole varsinaista omakohtaista kokemusta raskauden aikaisesta tuhruttelusta, mutta olen siinä käsityksessä, että ihan normaalia tuo tuhruttelu alkuraskaudessa on!
Itselläni oli juuri kemiallinen raskaus ja myös tuhrutteli, ja silloin sain tosi paljon kannustusta sellaisilta, joilla itsellään oli tuhruttelusta huolimatta raskaus jatkunut onnellisesti loppuun asti. En siis usko, että sitä on sen useammin kemiallisissa, kuin kunnon raskauksissakaan. Menkkamaiset kivutkin on kuulemma aika tavallisia.
Ja muuten, mun oireilu tuossa kemiallisessa oli loppunut jo ennen kuin yllättäen testasin plussan, joten oireet on varmasti hyvä merkki! :)
Toivotaan, että sulla viivat vahvistuisivat ja verikokeesta saat plussan myös! *bd* Jaksamista odotteluun! :)
Killa