yksin lasten kanssa ulkomaille?
Suurkaupunkiin oltaisiin menossa, onko hullun hommaa? Onko kukan teistä ollut, miten meni? Lapset alle kouluikäisiä.
Kommentit (5)
jotkut ihmiset jopa asuvat suurkaupungeissa lasten kanssa.
Tottakai anna menna vaan! hyvin se menee!
Mihin olette matkalla? Tarvitsetko vinkkeja?
asuminen on kuitenkin eri asia kuin matkustaminen tuntemattomaan paikkaan jne, ei mielestäni ihan verrattavissa.
ja tuli mutkia matkaan, eikä toinen aikuinen lähdekään matkalle, vaikka piti.
Tarkkana olin, en päästänyt pienempää pois rattaista ollenkaan kaduilla tai kauppakeskuksissa. Isompi piti koko ajan kiinni kädestäni, tai seisoi seisomalaudalla.
Kiva reissu oli, syksymmällä ollaan menossa lasten kanssa Brysseliin. He ovat nyt 4 ja 2,5v.
T: yh
Itse lähtisin samalta istumalta kahden 3 ja 6-vuotiaan kanssa esimerkiksi Prahaan, Wieniin, Barcelonaan tms. Mutta en ehkä lähtisi uhmaavien 2-vuotiaiden kaksosten kanssa New Yorkiin tai Pekingiin.
Eli jos mukana on menevä 1½-vuotias, niin matkasta tulee rankka. Erityisesti ravintoloissa syöminen on tosi raivostuttavaa vilkkaiden taaperoiden kanssa. Mielestäni hermostuttavinta on laskun odottaminen. Eikä hikisessä ruuhkametroissakaan mitään mukavaa ole uhmaajien kanssa kanssa.
Isompien lasten kanssa onkin mukavaa paikassa kuin paikassa. Tärkeintä on kuitenkin hyvä suunnittelu etukäteen. Suunnitelkaa joka päivälle jotain kivaa lapsille (linnoja, huvipuistoja, tekniikanmuseoita, uimista...) ja muutamalle päivälle jotain kivaa itsellesikin. Koeta myös selvitellä missä olisi leikkipuistoja, jotta voit välillä antaa lasten leikkiä rauhassa ja voit itse nautiskella kahvista.