Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuntojen hinnat voivat romahtaa jopa 40 prosenttia!

Vierailija
15.06.2007 |

15.06.2007 09:41 - Amerikkalaisprofessori Robert Schiller arvioi asuntojen hintojen romahtavan jopa 40 prosenttia.



Yalen yliopiston professori Robert Shiller varoittaa asuntokuplasta ja pitää mahdollisena jopa 40 prosentin hintojen laskua.



" On olemassa suuri riski siitä, että olemme juuri nyt asuntomarkkinoiden käännepisteessä muuallakin kuin Yhdysvalloissa" , Schiller sanoo norjalaisen E24. no-palvelun haastattelussa.



Schillerin mukaan kotitaloudet ottavat liian suuria riskejä sitoessaan asuntolainansa muuttuviin korkoihin kiinteiden sijaan. Hän muistuttaa, että Yhdysvaltojen 10-vuotisen obligaation korko on viime viikkoina noussut 0,75 prosenttiyksikköä.



Kommentit (48)

Vierailija
1/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Nyt on nousua ollut yli kymmenen vuotta. Mihin se nyt tyssäisi, kun taloudessa menee hyvin?

Mutta odotelkaa toki, tuhnut!

Vierailija
2/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta entä ne, jotka 25-vuotiaina alkoivat miettiä, että pitäiskö ostaa ja sitten onkin tullut jo 30 ja 35 vastaan ja kohta on 40. Ja sitä hintaromahdusta ootellessa vuodet vierineet. Lapsia esim. 3 ja kyllä sen kokonen perhe jo tarttee sen verta ison vuokra-asunnonkin, että ei siinä välttämättä jää mitään säästöön. Niin minusta siinä on kyllä ihan hirveesti menettänyt, jos tuon 15 v asuu vuokralla eikä penniäkään ole säästössä. Niin on vähän nihkeetä 40 v:nä alkaa ensiasunnon ostajaksi, vaikka asuntojen hinnat laskisivat huimat 20 % (jota ei taida kukaan oikeasti uskoa).

Eriasia on, että onko järkeä ostaa ensiasunnoksi jotain 350t lukaalia kokonaan lainarahalla. Ei varmasti ole kenenkään mielestä. Mutta on varmasti järkeä aloittaa suht vaatimattomasti ja vaihtaa isompaan, ja sillä tavoin omaa asuntovarallisuutta kartuttaa. Oli ajat sit mitkä vaan.

Vierailija:


" yhteistä heille on se, että vaikka hinnat nyt hieman laskisivatkin, he ovat HÄVINNEET AIVAN TOLKUTTOMASTI rahaa vuokralla/asossa asuessaan."

Olemme asuneet asossa 2 vuotta. Kuukaudessa kaikki asumiskulut ovat 620 euroa. Olemme laittaneet joka kuukausi rahaa säästöön ja se suurempi summa joka maksettiin tähän muuttaessa on kasvanut 2000 euroa. Meillä on säästössä lähes 9000 euroa (säästetty 2 vuoden aikana) plus se 18000 euroa joka saadaan korotettuna takaisin. Yhtään euroa ei olla laitettu remontteihin eikä maksettu korkoja pankille. Minusta tämä asumismuoto on ollut aika edullista meille?! Vastaavaan asuntoon vastaavalta alueelta oltaisi jouduttu ottaa lainaa noin 170 000 euroa. Siinä olisi ollut maksamista liikaa meidän perheelle... Tuo summa ei olisi lyhentynyt käytännössä yhtään tänä aika. Ja samalla olisimme vielä maksaneet vastiketta (190e) ja lainaturvaa jne. Että kyllä odottaminen kannattaa!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskooko joku muuten oikeasti korkojen nousuun 8-10%? Itse en usko, mutta pelottavaahan se olisi. Meidän taloutemme selviäisi vielä seitsemästä prosentista.

Vierailija
4/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne ei uskalla tai niillä ei ole koskaan varaa ostaa. Kuvittelevat että saavat puoli ilmatteeksi vuoden päästä oman kodin. Mutta ei saa, odottaa taas vuoden jne.



Ehkä sitten eläkepäivinä uskaltaa ostaa jonkun kälysen erämaa-mökin jostain takahikiältä.

Vierailija
5/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. nyt Venäjä puhuu puutulleista, jotka toteutuessaan vuonna 2009 saavat pienimuotoisen " laman" aikaan Suomessa.



Venäjältä tulee paljon puuta Suomen paperitehtaisiin, ja jokainen varmaankin käsittää, kuinka käy kun puun ostaminen Venäjältä krkeiden puutullien vuoksi tyrehtyy...



--->Puut loppuvat --->Suomi ei pysty korvaamaan kaikkea Venäjältä tulevaa puuta --->paperikoneet varsinkin Itä-Suomessa hiljenevät ---->työttömyyttä, verotulojen ymv. menetystä jne.



Mittakaava on hieman eri, kun siinä jos joku kukkakauppa Vantaalla tmv. menee konkurssiin...

Vierailija
6/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Täällähän on tunnetusti jo maailman kalleimmat asunnot ja erittäin heikko ostovoima (huonot palkat ja korkea verotus). .

Missas luolassa sina oikein asustelet kun ilmoittelet faktoina asioita joista et tunnu tietavan yhtikas mitaan! Perehdy hyva ihminen asioihin ennen kuin alat tallaista esittamaan.

Verrattuna moniin Euroopan kaupunkeihin (esim Madrid, Lontoo, Pariisi...) Suomen paakaupunkiseutu on HALPA asuinalue. Esim. taalla Madridissa jossa ihmisten ostovoima ja palkat ovat huomattavasti heikommat kuin Suomessa, saa 400.000 eurolla vaatimattomalta asuinalueelta noin 50-60 neliota. Olen kuullut etta joissain Helsingin lahioissa tuolla rahalla saa jo 100 nelion rivitalon tai jopa isommankin asunnon! Taalla 52 vuoden asuntolainat ovat arkipaivaa, siella Suomessa ilmeisesti ei yli 35 vuoden lainoja tunnetakaan.

Ja Pariisiin ja Lontooseen verrattuna oma kotikaupunkini Madrid on viela kohtuuhintainen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun myos itse ulkomailla ja komppaan edellista kirjoittajaa eli kylla Suomessa asunnon saa halvalla ja taysin kohtuullisella hinnalla suhteessa ihmisten palkkatasoon.

Vierailija
8/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen kanssa toimitaan ihan kuin lyhyemmankin lainan kanssa silla erotuksella, etta jo lainaa otettaessa tiedetaan, ettei sita ehka valttamatta ehdi ollenkaan maksamaan pois omana elinaikana. Ajatusmalli onkin se, etta kun itsesta aika jattaa, siita esim. 400.000 euron lainasta on jaljella enaa sanotaan nyt vaikkapa 100.000 euroa, jolloin perilliset perivat 400.000 euron arvoisen asunnon ja 100.000 euron lainan jolloin heille jaa perittavaa 400.000 - 100.000 = 300.000 euroa.



Tama siis edellytyksella, etta asuntojen hinnat eivat romahda mika taalla Espanjassa on aivan realistinen uhkakuva, toisin kuin siella kohtuuhintaisten asuntojen Suomessa.



Suomalaisittain nain pitkat laina-ajat kuulostavat tietenkin jarjettomalta, mutta taalla myos vuokrat hipovat pilvia joten ihmiset ovat hyvaksyneet nama huimat laina-ajat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taalla Madridissa ja muissakin Espanjan isoissa kaupungeissa kuten Barcelonassa on viime aikoina yleistynyt sellainen asuntojenostamismalli, etta toisilleen aivan tuntemattomat pariskunnat ostavat neljastaan asunnon ja jakavat sen keskenaan, koska kahden ihmisen palkka ei asuntojen kalleuden takia riita asuntolainan maksuun, mutta neljan ihmisen palkalla siihen jotenkin pystyy. Tasta on ollut paljon lehtijuttuja viime aikoina. Kaikki ovat kauhuissaan, mutta minkas teet, asuntojen hinnat pysyttelevat huimina ja tama malli yleistyy koko ajan.



Ei siella " maailman kalleimpien asuntojen Suomessa" (siteeraan oliko se nyt nro 32:ta) ole taidettu tallaisista ratkaisuista kuullakaan...?

Vierailija
10/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites paljon siellä sit saa pulittaa ihan normitalosta kaupunkilähiössä, ei siis ihan keskustassa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etta Madridissa esim. jostain 90-100 nelion asunnosta " normaalialueella" , ei siis millaan luksusalueella eika lahella keskustaa, saa maksaa n. 500.000 - 800.000 euroa.



Appivanhempani asuvat n. 40 vuotta vanhassa kerrostalossa tavallisella asuma-alueella, josta on metrolla keskustaan matkaa noin puolisen tuntia. Samasta talosta naapurirapusta myytiin 60 nelion asuntoa ja siita oli suorastaan tappelu, kun se oli niin halpa. Hintapyynto oli 420.000 euroa.

Vierailija
12/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

näen viikottain, kuinka tanskalaiset, saksalaiset, lexemburgilaiset jne. sijoittajat ovat etsimässä Suomessa tuottoja ja ostavat täältä mitäpä muutakaan kuin kiinteistöjä. Tämä siksi, että heidän mukaan Suomessa on halpoja kiinteistöjä joiden arvon uskotaan nousevan ja saatavan hyviä tuottoja mm. eläkesijoituksille. Ostajina siis vakuutusyhtiöitä, investointipankkeja jne. Keski-Euroopassa ei ole enää odotettavissa samanlaisia tuottaja seuraavan 5 vuoden kuluessa hintojen korkeuden takia.



Niin kauan kuin näen tätä tapahtuvan, en usko, että hinnat tulee Suomessa kovinkaan laskemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja AINA voi tinkiä!

Vierailija
14/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin Suomen asuntojen hintataso on korkea nimenomaan suomalaisille ostajille, jotka kuitenkin ovat asuntomarkkinoiden ensisijainen kohderyhmä. Tai pitäisi olla. Asiaa voi tietysti katsoa myyjän tai pelkästään sijoittajan näkökulmasta jolloin nykytilanne miellyttää enemmän.



Jotenkin ironista, että asuntovälittäjät jotenkin antavat kuvan aivan kuin kyse olisi pienestä asiasta jos esim. ostaa yli 200 000 e asunnon.

Tai että monilla vaikuttaa olevan sellainen käsitys, että asunto kannattaa ostaa lainarahalla, jota maksellaan takaisin pankille sitten 10-15 vuotta. Mahtaa olla ankeita vuosia.



Ei asuntoja ostella ilman säästöjä ja asuntolainoja tosta vaan, koska tulotasot ovat matalampia.



Minä toivon, että hinnat romahtavat, koska niissä todellakin vaikuttaa olevan kuplaa Suomessakin. Kun olemme ravanneet asuntoesittelyissä kaupunkialueella etsimässä kämppää jo useamman kerran niin koko touhu alkaa näyttää erittäin järjettömälle. Ei tee mieli todellakaan ostaa kuin sellainen asunto, josta heti syntyy vaikutelma, että tämä on meidän: olipa se sitten saneerattava kohde tai mikä tahansa rotanloukko.



Esim.



Keskusta-alueiden asuntojen hinnat täällä päin ovat n.50% korkeammat kuin tavallisilla asuinalueilla keskustan lähistöllä.



Samassa kerrostalossa on myynnissä monia täysin samanlaisia asuntoja eri hinnoilla: samassa kerroksessa olevien asuntojen hintaero voi olla esim. 5 000e. Hinnat nousee mitä ylemmäksi mennään: n.10 000e kerrokselta.



Uudet perheasunnot mitä rakennetaan ovat usein aivan liian pieniä perheille. Miksi esim. 75 neliön kolmioon pitää rakentaa vessatilat ja saunatilat, jotka vie kolmasosan asunnon pinta-alasta? Onko pakko tunkea kaksi pönttöä kahteen eri huoneeseen? Kuvitella, että kaikki perheet on sellaisia, että ne ei halua mihinkään esim. kirjahyllyä tai työtilaa? Eikö pinta-alaa todellakaan voi käyttää yhtään järkevämmin?



Eli eipä tee mieli ostaa " sijoitustarkoituksessakaan" . Vuokralle asunnon laittaminenhan ei kannata verotuksen takia jne.















Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tapahtua. Hirvittää nuo nuoret kun ottavat suuria pitkiä lainoja ja montakin lainaa rinnan. Ei siinä paljon järki päätä pakota sellaisella porukalla. Kun korot nousee tarpeeksi niin talo on myytävä alta eikä siitä sitten saa myydessä edes sitä mitä on velkoja. Näin sitten ollaan tyhjän päällä ja hirvee laina niskassa.

Vierailija
16/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja eipä ole laskua tapahtunut. Koko ajan hinnat ovat nousseet. Olisi todellakin kannattanut ostaa jossain vaiheessa asunto.. Nyt kun on perhettä, voisi siirtyä seuraavaan ja isompaan. No, nyt hankitaan kerralla perheasunto. Ostamme sen itsellemme ja siksi että lapset tarvitsevat kasvaessaan tilaa. Ja tarkoitus ei ole myydä sitä ainakaan seuraavaan 20 vuoteen. Joten mitä siitä jos hinnat laskevat, kun ei myymässä olla!



Harmittaa, että tulikin odoteltua. Koko ajan tuntui siltä, että NYT hinnat ovat niin korkeat, että eivät voi enää nousta. Vähän sama fiilis kuin hesariin kirjoittaneella taloustoimittajalla, joka sentään oli ammattilainen.. :)

Vierailija
17/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän että useimmista asunnoista putoaa jo tällä hetkellä 5-20 prossaa pois hinnasta. Se on paljon rahaa se!!! Joku viisas voi siitä laskea että kuinka monta vuotta joutuu tuollaistakin määrää säästää taikka maksaa korkojen muodossa pankille....



Kyllä odottaminen kannattaa jos lainaa ei pysty maksamaan pois noin 10-15 vuodessa!!! Sen nyt sanoo järkikin ;) Mutta kovin montaa vuotta ei vuokrallakaaan ole hyvä asua jos säästöön ei saa rahaa joka kuukausi hyvää summaa.



Ihmettelen kyllä suuresti että miten niin moni kuvittelee hintojen vielä nousevan ja väittää ettei ne alaspäin ole tulossa??? Eikö edes Liikasen lausunnot ja haastatttelut pistä miettimään tulevaa??? Tämä henkilö kyllä tietää mistä puhuu ja kovasti on " varotellut" ihmisiä, sijoittajia mutta ei porukka vaan tunnu uskovan yhtään mihinkään.... Jos oikein muistan niin sama henkilö puhui hyvin samanlaisia juttuja ennen lamaa?

Vierailija
18/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en henkilökohtaisesti usko ihan 40% Suomessa, mutta 30% on mun veikkaus... No, mutta kukaan ei oikeasti voi tietää.



Niin, mutta kelle se hintojen putoaminen on huono juttu? Niille tietty, joiden on pakko jonkin ikävän elämäntilanteen takia myydä asunto niin ettei osta tilalle toista. Näin voi käydä vaikka perheessä jonkun sairastuessa vakavammin tai avioeron keskellä tai jos laina on mitoitettu omiin tuloihin nähden tiukille ja tulee työttömyyttä.



Sen sijaan, jos ei muita ongelmia kasaannu, niin jos perhe on taas vaihtamassa vaikka isompaan asuntoon, niin sehän on vaan hyvä, jos asuntojen hinnat ovat laskeneet.



Tai jos joku meinaa ostaa ensiasunnon, niin heille on hyvä, että hinnat ovat laskeneet.



Tai jos joku meinaa ostaa sijoitusasunnon, niin sehän on vaan hyvä, että hinnat ovat laskeneet.

Vierailija
19/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noista Liikasen jutuista tuli mieleen, että eilen just luin olikohan Talouselämästä vai TalousSanomista, ehkä oli ensimmäisestä... no joka tapauksessa, että Liikanen oli maininnut, että 20% perheistä kantaa 80% korkoriskeistä. Näissä perheissä on tietty sitten syytä huoleen korkojen noustessa. Eipä silti, ei kai sitä ole edes asuntolainaa kuin joka kolmannella perheellä - nuorilla ja vanhoilla kun ei niin usein ole.

Vierailija
20/48 |
16.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ostimme talon koska halusimme asua omakotitalossa, emmekä kärsiä jossain hikisessä kerrostalossa tai kyylien ympäröimässä rivarissa. Pitää vaan etsiä ja tinkiä jostain muusta, sijainnista, palveluista jne. Ja ostimme rempattavan talon, kun teemme kaiken itse niin on edullisempaa. Nyt parissa vuodessa talon arvo on yli tuplaantunut, sekä kun myymme suuresta tilasta maata, niin pärjäämme loistavasti lainojen kanssa.

Surkean surullista että vähävaraiset perheet rakentavat kalliilla kalliille tontille upean hienon talon, asuvat kylki kiinni naapurissa kuin sillit suolassa ja maksavat itsensä kipeiksi ja lampun vaihtamiseenkin tarvitaan ammattilainen!

Jos vähän käyttää älliä niin on mahdollista omistusasuntoon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kolme