Olisiko hienoa, jos Suomessa olisi ensimmäisena maana koko maailmassa
naispresidentti jolla naispuoliso taikka miespresidentti jolla miespuoliso?
Suomihan haluaa olla edistyksellinen näissä homoasioissa, Helsinki on äänestetty maailman homoystävällisimmäksi kaupungiksi ym. juttuja.
Olisitko ylpeä jos Suomeen saataisiin lesbo/homopresidenttipari joskus tulevaisuudessa?
Kommentit (12)
Sehän vain osoittaisi maailmalle miten Suomen moraali on rappeutunut eikä Jumalan kunnioituksesta ole tietoakaan
Ei se nyt minustakaan niin hirveän ihme asia olisi, mutta toki maailman mittakaavassa merkittävä.
Mutta entä joku tällaisista ihmisistä presidentiksi:
- tummaihoinen
- ulkomailta adoptoitu
- romani
- vammainen
- maahanmuuttaja
(Osahan näistä ei voi tällä hetkellä edes haaveilla ministerin urasta, sillä ministerin tulee olla SYNTYPERÄINEN Suomen kansalainen...)
Musta siinä ei olisi mitään hienoa tai ylpeydenaihetta.
Vaikka sinänsä mulle on sama vaikka toiset on homoja tai lesboja, henkilökohtaisesti mulla ei ole mitään ketään tuntemaani homoseksuaalia vastaan. En kuitenkaan pidä sitä asiana josta pitäisi olla ylpeä.
Pääasia lienee, että hoitaa tehtävänsä.
Kyl må haluaisin pressaks joko tummaihosen tai romanin
Ihan sama mitä valtion päämies makkarissaan duunailee. Ei kuulu minulle. Siispä sukupuolinen suuntautuminenkin ihan yks hailee. Ei homous vaikuta kenenkään pätevyyteen suuntaan eikä toiseen.
Sitä paitsi Suomi ei ole edistyksellinen homo asioissa, vaan päinvastoin.
Presidentin pitää tulla toimeen muiden maiden presidenttien kanssa ja kristityt eivät haluaisi olla tekemisissä homo presidentin kanssa.
Mielestäni melko yhdentekevää. En olisi ylpeä, vaikka Suomessa olisi ensimmäisenä maana koko maailmassa vaikkapa vasenkätinen tai tatuoitu presidentti.
Halosen touhuissa on jo ihan tarpeeksi häpeämistä. Saatika, että se olisi ihan julkista.
Kyllä siellä on sellainen tiedustelupalvelu ja tiedusteluresurssit, että valtioiden päämiesten taustat ja yksityiselämän salaisuudet tunnetaan varsin tarkkaan.
Presidentin yksityiselämällä on toki merkitystä, mutta ei sillä asuuko samaa vai eri sukupuolta olevan kanssa saman katon alla.
Riittää että meillä on naispresidentti joka on Setan entinen puheenjohtaja.