Elämäntapamuutos
Eilen alkoi elämäntapamuutos
Nyt haluan painoa alas. Haluan, että voin kulkea portaita hengästymättä, olla terve vielä vanhempanakin ja näyttää kauniilta nyt parhaimpina vuosinani
Tiedostan, että minulla on häiriintynyt suhde ruokaan. Sen takia en aio nyt harrastaa mitään ihmedieettejä, laskea kaloreita tai edes käydä vaa’alla. Huomaan, että elämästä tulee pakkomielteistä, kun käy useita kertoja päivässä vaa’alla ja pelkää omenaa ja perunaa. Ja sitten lopulta taas retkahtaa ahmimaan
Aion nyt panostaa siihen, että pidän yllä elämäntapoja, jotka olen tähän mennessä saanut kuntoon (ravitsemussuositusten mukainen aamupala ja lounas, 2-3 krt viikossa urheilu ja pyöräily / kävely kouluun). Sen lisäksi aion syödä joka päivä oikean päivällisen leivän tai pikaruuan sijasta, sekä terveellisen iltapalan. Lisäksi korvaan illan herkkujen syömisen kasviksilla
Olen nyt myös syömättä herkkuja niin kauan kun tuntuu hyvältä, mutten aio aloittaa mitään lakkoja (koska silloin, yllätys yllätys, retkahtaa ahmimaan), vaan annan itselleni luvan syödä kohtuudella herkkujakin sillon, kun oikeasti tekee mieli, tai vaikka joku tarjoaa
Painosta vielä sen verran, että painan nyt oman arvion mukaan 105kg, ja olen 170cm pitkä nainen. Pahimmillani olen painanut 118kg, ja kevyimmilläni aikuisiällä 97kg, mutta nyt paino on taas lähtenyt nousuun (johtuen siitä, että syön joka ikinen päivä todella paljon herkkuja, enkä syö kunnon aterioita koulun jälkeen). Vaa’asta minulla on patterit loppu, enkä aio siihen pattereita hankkiakaan pitkään aikaan, jotta painonpudotus pysyisi terveellisenä. Tämän hetkisen painon olen arvioinut ihan vaan farkkujen koon ja ulkonäön mukaan.
Ensimmäisenä tavoitteenani on päästä alle 100kg, koska silloin huomaan oloni olevan paljon parempi, ja kasvojeni näyttävän nätimmiltä. Toivon kuitenkin, että ajan mittaan paino laskee vielä enemmänkin, ehkä jopa joskus lähelle normaalipainoa?
En halua yhtään neuvoa tähän ketjuun, enkä tarvitse tietoa karppaamisesta. Mutta jos joku on tällä hetkellä elämänmuutosmatkalla, harkitsee painonpudotuksen aloittamista tai on jo onnistunut siinä, vertaistuki kelpaa <3 Omia hyväksi todettuja vinkkejä saa kertoa, mutta minulle niitä ei henkilökohtaisesti tarvitse osoittaa
Kommentit (10)
Älä välitä. Kyllä se jo viikossa unohtuu.
Vierailija kirjoitti:
Älä välitä. Kyllä se jo viikossa unohtuu.
Heh heh
Suosittelen paastoa. Se puhdistaa elimistöä, ja opit erottamaan näläntunteen mieliteosta. Muutama päivä alle 300 kcal myös pienentää mahalaukkua, joten et voi heti mätätä sitä täyteen, kun paasto loppuu.
Hieno homma, tsemppiä matkaan ja onnistumisen iloa!!
Itselläni samat suunnitelmat, melkein sama kokokin, 175/107. Haen huomenna salikortin ja alan käydä siellä vähintään kerran viikossa, hiljalleen enemmänkin. Minulla on nivelet paskana ja iso leikkaus tulossa, ja haluan olla silloin paremmassa kunnossa.
Joudun kuuntelemaan kroppaa, koska sairauksia on, mutta toivottavasti suunnitelmat onnistuvat.
Liikunnan kanssa minulla on ollut se ongelma, että kaikki ne lajit joita ehdottomasti haluaisin harrastaa, ovat kiellettyjä. Itsepuolustuslajit, juoksu jne. Esimerkiksi täällä aloitti höntsäkoripalloporukka josta innostuin heti. Ja sitten samantien tajusin, etten voi sinne mennä. Oikeasti itkin. Kilot ovat tulleetkin sen myötä, kun en enää ole päässyt liikkumaan.
Ruokavaliomuutosta aloitan myös, mutta en minäkään kieltäydy herkuista. Mutta säännöllisempiä ruokailuja ja enemmän hedelmiä ja marjoja.
Eikä kasvojen hoikistuminen olisi ollenkaan ikävää 😂
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen paastoa. Se puhdistaa elimistöä, ja opit erottamaan näläntunteen mieliteosta. Muutama päivä alle 300 kcal myös pienentää mahalaukkua, joten et voi heti mätätä sitä täyteen, kun paasto loppuu.
Olisiko mun pitänyt erikseen mainita, että en halua myöskään neuvoja paastosta?
Huomaa, ettei jonkun aivot ole saaneet tarvitsemiansa ravinteita
Onnea matkaan! Mulla kaikki lähti kävelyn aloittamisesta ja karsin ruokavaliota myös. Pääsin normaalipainoon. Kävely on jäänyt elämään mulle rakkaimpana elämäntapana.
Ompa kiva kuulla, että toinenkin aiheesta innostunut on! :)
Surullista tosiaan, ettet voi harrastaa haluamiasi lajeja. Itse olen nyt lapsuuden jälkeen ensimmäistä kertaa innostunut uhreilusta, ja arvostan kyllä nuorta kroppaani, että pystyn hyppimään helposti tunnin putkeen, vaikka ylipainoa löytyykin!
Sekin on yksi syy, miksi haluan pudottaa painoa. Että tulevaisuudessakin pystyisi harrastamaan urheilua
Olen muuten kiinnostunut myös aloittamaan uimisen pitkästä aikaa, mutta jännittää mennä uudelle hallille. Ja jännittää sekin, että osaako vielä edes uida, kun siitä on niin pitkä aika :D
Tsemppiä leikkaukseen!
Hyvä alku, älä myöskään yuomitse itseäsi liikaa. Joskus saa syödä jotain hyvääkin. 80/20-aääbtö on hyvä ja urheilut päälle😊.
Kiitos <3
Lupaan herkutella viimeistään jouluna
Just nyt ei edes tee mieli mitään. Oon syönyt niin kauan ja niin paljon herkkuja, että ne alkoivat jo maistumaan perus arkiruualta. Toivottavasti suklaa ja tortut maistuvat taas jouluna, kun laittaa arkisyömisen kuntoon
Se on ilmoja pidellyt.