Säästössä 170 000€ ja muuta myytävissä olevaa omaisuutta noin 400 000€. Ikää 52v ja olisi halu lopettaa työnteko
Selviäiskö sitä jossain vuokra-asunnossa eläkepäiviin asti?
Eläkekertymä tällä hetkellä 2100€
Kommentit (14)
Todisteet kehiin Muuten ei uskota ! Kuka vain voi anonyyminä tuollaista jauhaa että annas tulla
Pitäisi riittää aika mainosti. Jos realisoit koko omaisuutesi ja sijoittaisit, niin 20 000 vuodessa voisi olla verojen jälkeen tuotot ja voisit alkaa syömään kuormasta myös vaikka kymppitonnin verran sijoituksia päälle. Kyllähän tuolla eläisi hyvin eläkkeelle asti. Mitä kannattaisi miettiä olisi toki kannattaisiko lopulta asua vuokralla vai omistusasunnossa. Ja paljon niiden asumiskulut olisivat. Ehdit ehkä 30 vuotta vuokralla asua. Ja noissahan toki sijainti sitten vaikuttaa aika paljon. Asutko Helsingissä vai Ilomantsissa..
Säästössä 272 000 euroa, asunto 350 000 euroa alakanteen arvioituna, lisäksi metsää. Jään pois töistä 58-vuotiaana.
Sinnittele vielä muutama vuosi vaikka edes 55v. Kaikki kallistuu koko ajan eikä nyt ole hyvä aika myydä taloa, hinnat on alhaalla.
Minä lopetin 2 vuotta sitten 54 vuotiaana. Käteistä semmoiset 130 000. Ajattelin selvitä eläkkeelle ilman tuloja.
Kato otat laskimen käteen ja lasket paljon haluat kuluttaa kuukautta kohti ja kuinka monta vuotta. Ei se muuta vaadi.
Mun vanhemmat myivät omaisuutensa ja muuttivat asoon.
Rahat sijoitettu ja tuotot ovat enemmän kk, kun heidän kulut
Itse tuota myös suunnittelin, että irtisanon itseni, kun säästöjä oli 150 000 ja omaisuutta saman verran. Tarkoitus oli kyllä myös hakeutua 60-vuotiaana työmarkkinatuelle. Kuvittelin että työllistymismahdollisuudet olisi melko surkeat tuossa iässä. Sit tajusin, että ei helvetti, joutuisin takaisin omaan työhöni ns. (väkisin) työllistettynä.
Jos oma laskutaito ei riitä vastaamaan kysymykseen, kannattaa pysyä töissä tai kelan tiskillä.
Vierailija kirjoitti:
Ajattelit sitte laittaa vauva palstalle?
Valehteleva Persu?
Persuhullu päivystää.
Vierailija kirjoitti:
Minä lopetin 2 vuotta sitten 54 vuotiaana. Käteistä semmoiset 130 000. Ajattelin selvitä eläkkeelle ilman tuloja.
Kerro lisää!
Ajattelit sitte laittaa vauva palstalle?
Valehteleva Persu?