Taas on hinnat noussut ruokakaupoissa.
Melkein eurolla per tuote melkein kaikessa. :/ ja joka kaupassa ....
Kommentit (73)
Eiks ookin ihanaa:3 ja suomalaiset alistuu mutta eivät koskaan suoraan valita.
Vierailija kirjoitti:
Suomalaisten ostovoima on romutettu pysyvästi 2020-2026. Koko ajan hintoja hilataan ylös, koska muka kustannukset nousseet. Ja paskat! Miten kauppiaat voivat tehdä noin suurta voittoa, jos kustannukset nousseet? S-ryhmä teki viime vuonna parhaan tuloksensa kautta aikojen. Ja alkutuottajille menee vain hiluja kun ruokatalot ja varsinkin duopoli rahastaa kuluttajia urakalla. 😡🤬
Marin romutti suomalaisten ostovoimaa 15 vuotta taaksepäin. Nyt ollaan onneksi kuilu kurottu lähes kiinni.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳
Kauppias hoitaa homman:4
Vierailija kirjoitti:
Eiks ookin ihanaa:3 ja suomalaiset alistuu mutta eivät koskaan suoraan valita.
Yandexin konesalit vissiin toimii taas vai mitä r-yssä?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eiks ookin ihanaa:3 ja suomalaiset alistuu mutta eivät koskaan suoraan valita.
Yandexin konesalit vissiin toimii taas vai mitä r-yssä?
R"ssät sulla on housuissas
Ötkerin pakastepitsa jo 9 € . Ei paljoa eroa pitserian pitsahinnassa.
Kehotan kaikkia laittaamaan viestiä tälle palstalle.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos typerän "sokeriveron", käykäähän omassa lähikaupassanne katsomassa:
Meidän kaupassa sokeriton mehukattitiiviste maksaa n. 3,50€. Vastaava ja sama sokerillinen yli 7€!
En siis ikinä osta ko. tuotetta mutta synttäreille hain tiivistemehua.
Aspartaamit ja muut on ihan ok??
Sokerivero nosti mehun hintaa mutta sokerin hinta ei noussut, outo vero.
Vierailija kirjoitti:
Ötkerin pakastepitsa jo 9 € . Ei paljoa eroa pitserian pitsahinnassa.
Ja saattaa olla jopa parempaa kuin osan pizzerian pizzoista.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kiitos typerän "sokeriveron", käykäähän omassa lähikaupassanne katsomassa:
Meidän kaupassa sokeriton mehukattitiiviste maksaa n. 3,50€. Vastaava ja sama sokerillinen yli 7€!
En siis ikinä osta ko. tuotetta mutta synttäreille hain tiivistemehua.
Aspartaamit ja muut on ihan ok??
Sokerivero nosti mehun hintaa mutta sokerin hinta ei noussut, outo vero.
Ja vain Suomalaisiin kohdistuva,on kyl outo vero
Vierailija kirjoitti:
Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳
Ihanan kallista.
T. Hienostorouva
Vierailija kirjoitti:
Me seurataan pörssisähkön hintaa päivittäin ja siksi usein tehdään ruokaa ulkona grillissä. Jos mahdollista
Viime viikolla yksi tietty makkarapaketti maksoi 2,89. Kun seuraavan kerran samalla viikolla menin samaan kauppaa hakemaan samaa makkaraa, oli hinta yhtäkkiä 3,15!
Täällä on vuoden talousnero :D
Ei raaski maksaa sähköstä esim. 3 KWh*10 = 30 senttiä niin kykkii sitten pihalla ja grillailee brikettipussilla á 5 euroa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳
Ihanan kallista.
T. Hienostorouva
Itse asiassa se on 4 senttiä kalliimpi eli 9,49€ kun nyt tarkistin hinnan netistä. Jos sillä mitään merkitystä on.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin niin ei tarvitse hintoja miettiä
Haahaa, joku trollipeikko täällä :(
Minä olen ihan työssäkäyvä, pienituloinen mutta näillä polttoaineiden hinnoilla en kohta enää.
Ihan tavallisen perusruoan hinta nousee jatkuvasti. Ja siis yhdessä yössä voi yhden tuotteen hinta nousta esim. 0,99 -> 1,29.
Ei tuommoinen parinkymmenen sentin nousu vaikuta minuun vaikka ole pitkäaikaistyötön.
En tarkoittanutkaan että 20snt olisi niin iso asia!
Mutta laskepa yhdelle kauppareissulle jokaisen tuotteen hinnannousu se vähintään 20snt. Joissain tuotteissa jopa +1€ lisää.
Normaalisti maksat kaupassa vaikka 15€. Seuraavana päivänä täysin samat tuotteet voivat maksaa helposti 18-20€.
Sitten ne todisteet kiitos, löytyisikö kauppa ja tuotelista?
Kuittia nyt ei ole esittää (eikä tähän kuvaa saa muutenkaan linkattua) mutta tässä ihan omia havaintoja mitä meillä ostetaan.
-grillimakkara 2,89-> 3,15
-lihapullat 0.99->1,09
-ketsuppi 0,49 ->0,79
-minitomaatit 1,09 ->1,69
-halpiscola 0,99->1,39
-uunilenkki 0.99->1,09
-sulatejuustoviipaleet 2,20->2,50
-sika-nauta -jauheliha yli 1 €
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Me seurataan pörssisähkön hintaa päivittäin ja siksi usein tehdään ruokaa ulkona grillissä. Jos mahdollista
Viime viikolla yksi tietty makkarapaketti maksoi 2,89. Kun seuraavan kerran samalla viikolla menin samaan kauppaa hakemaan samaa makkaraa, oli hinta yhtäkkiä 3,15!
Täällä on vuoden talousnero :D
Ei raaski maksaa sähköstä esim. 3 KWh*10 = 30 senttiä niin kykkii sitten pihalla ja grillailee brikettipussilla á 5 euroa.
Ihan kaasulla grillataan.
Se, jos ei olisi perhettä ja ostaisi ruoat vaan itselleen, niin varmaan ruoan hinta ei juuri vaikuttaisi, mutta kun on lisäksi ruokittavana kaksi teiniä kulujen kasvu on todella huomattava.
Vierailija kirjoitti:
Se, jos ei olisi perhettä ja ostaisi ruoat vaan itselleen, niin varmaan ruoan hinta ei juuri vaikuttaisi, mutta kun on lisäksi ruokittavana kaksi teiniä kulujen kasvu on todella huomattava.
Teinipoikien ruoankulutus,hah!!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin niin ei tarvitse hintoja miettiä
Haahaa, joku trollipeikko täällä :(
Minä olen ihan työssäkäyvä, pienituloinen mutta näillä polttoaineiden hinnoilla en kohta enää.
Ihan tavallisen perusruoan hinta nousee jatkuvasti. Ja siis yhdessä yössä voi yhden tuotteen hinta nousta esim. 0,99 -> 1,29.
Ei tuommoinen parinkymmenen sentin nousu vaikuta minuun vaikka ole pitkäaikaistyötön.
En tarkoittanutkaan että 20snt olisi niin iso asia!
Mutta laskepa yhdelle kauppareissulle jokaisen tuotteen hinnannousu se vähintään 20snt. Joissain tuotteissa jopa +1€ lisää.
Normaalisti maksat kaupassa vaikka 15€. Seuraavana päivänä täysin samat tuotteet voivat maksaa helposti 18-20€.
Sitten ne todisteet kiitos, löytyisikö kauppa ja tuotelista?
Kuittia nyt ei ole esittää (eikä tähän kuvaa saa muutenkaan linkattua) mutta tässä ihan omia havaintoja mitä meillä ostetaan.
-grillimakkara 2,89-> 3,15
-lihapullat 0.99->1,09
-ketsuppi 0,49 ->0,79
-minitomaatit 1,09 ->1,69
-halpiscola 0,99->1,39
-uunilenkki 0.99->1,09
-sulatejuustoviipaleet 2,20->2,50
-sika-nauta -jauheliha yli 1 €
Ei sisällä tuotteen tunnistavaa tietoa eikä kauppaa. Vielä olisi hyvä olla ajankohta, mistä mihin nousu on tapahtunut sekä tieto siitä, onko kyseessä tarjous vai normaalihintainen tuote. Lisäksi muutaman tuotteen otos ei ole kovin edustava.
Itse olen ostanut sitä Xtran hammastahaa joka maksoi ennen jotain 0,86. nyt hinta oli sitten 1,05. Piti tuokin nostaa. :(
Miksi menisivät? Kuljetusfirma nostaa hintoja kustannusten noustessa. Liikevaihto kasvaa kohisten.