Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taas on hinnat noussut ruokakaupoissa.

Vierailija
15.10.2026 |

Melkein eurolla per tuote melkein kaikessa. :/ ja joka kaupassa ....

Kommentit (73)

Vierailija
21/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Vierailija
22/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Kallein Aino jonka löysin K-marketista maksaa 6.49e.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Kallein Aino jonka löysin K-marketista maksaa 6.49e.

Tulepa tänne meidän lähi K- Markettiin niin yllätyt.

Vierailija
24/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Sehän on joka kuukausi jossain tarjouksessa, eikä edes välttämätöntä.

Vierailija
25/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Osta Jymyä, Pirkkaa, Ingmania

Vierailija
26/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Kallein Aino jonka löysin K-marketista maksaa 6.49e.

Tulepa tänne meidän lähi K- Markettiin niin yllätyt.

Paikkakunta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Lähi K-Marketissa Aino jäätelö 9,45€. 😳

Sehän on joka kuukausi jossain tarjouksessa, eikä edes välttämätöntä.

No eikö toi hinta ole nyt aika yliampuva noin niinku muuten. Ihan sama onko välttämätön tai ei.

Vierailija
28/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

 

"Paikkakunta?"

 

Paikkakunta on Helsinki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos typerän "sokeriveron", käykäähän omassa lähikaupassanne katsomassa:

Meidän kaupassa sokeriton mehukattitiiviste maksaa n. 3,50€. Vastaava ja sama sokerillinen yli 7€!

En siis ikinä osta ko. tuotetta mutta synttäreille hain tiivistemehua.

 

Aspartaamit ja muut on ihan ok??

Vierailija
30/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mene töihin niin ei tarvitse hintoja miettiä

Haahaa, joku trollipeikko täällä :(

Minä olen ihan työssäkäyvä, pienituloinen mutta näillä polttoaineiden hinnoilla en kohta enää.

 

Ihan tavallisen perusruoan hinta nousee jatkuvasti. Ja siis yhdessä yössä voi yhden tuotteen hinta nousta esim. 0,99 -> 1,29. 

Ei tuommoinen parinkymmenen sentin nousu vaikuta minuun vaikka ole pitkäaikaistyötön.

Huutonaurua, huomaa kyllä miksi olet mitä olet! Kilohinnat ja prosentit ihan hepreaa meidän pitkäaikaissankarille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mene töihin niin ei tarvitse hintoja miettiä

Hintoja kannattaa miettiä. Jotta elintaso pysyy samana palkan pitää nousta samassa tahdissa hintojen kanssa. Harva meistä kumminkaan on viisinkertaistanut nettotulojaan tässä lähiaikoina.

Tämä juuri! Hinnat nousee jatkuvasti ja valtavasti suhteessa palkkoihin. Joka vuosi kaikki köyhtyy lisää ja ihmisillä on koko ajan vähemmän rahaa tehdä mitään, saati säästää.

Vierailija
32/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me seurataan pörssisähkön hintaa päivittäin ja siksi usein tehdään ruokaa ulkona grillissä. Jos mahdollista

Viime viikolla yksi tietty makkarapaketti maksoi 2,89. Kun seuraavan kerran samalla viikolla menin samaan kauppaa hakemaan samaa makkaraa, oli hinta yhtäkkiä 3,15!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaisten ostovoima on  romutettu pysyvästi 2020-2026. Koko ajan hintoja hilataan ylös, koska muka kustannukset nousseet. Ja paskat!  Miten kauppiaat voivat tehdä noin suurta voittoa, jos kustannukset nousseet? S-ryhmä teki viime vuonna parhaan tuloksensa kautta aikojen. Ja alkutuottajille menee vain hiluja kun ruokatalot ja varsinkin duopoli rahastaa kuluttajia urakalla. 😡🤬

Vierailija
34/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mene töihin niin ei tarvitse hintoja miettiä

Haahaa, joku trollipeikko täällä :(

Minä olen ihan työssäkäyvä, pienituloinen mutta näillä polttoaineiden hinnoilla en kohta enää.

 

Ihan tavallisen perusruoan hinta nousee jatkuvasti. Ja siis yhdessä yössä voi yhden tuotteen hinta nousta esim. 0,99 -> 1,29. 

Ei tuommoinen parinkymmenen sentin nousu vaikuta minuun vaikka ole pitkäaikaistyötön.

En tarkoittanutkaan että 20snt olisi niin iso asia!

Mutta laskepa yhdelle kauppareissulle jokaisen tuotteen hinnannousu se vähintään 20snt. Joissain tuotteissa jopa +1€ lisää.

 

Normaalisti maksat kaupassa vaikka 15€. Seuraavana päivänä täysin samat tuotteet voivat maksaa helposti 18-20€.

Sitten ne todisteet kiitos, löytyisikö kauppa ja tuotelista?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Prkl

Vierailija
36/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tottakai kun kuljetuskustannukset on nousseet aika paljon.

Koska persut vastustaa bensanhinnan laskemista.

Vierailija
37/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki infra suomessa toimii dieselillä.

Kuluttajat maksaa.

Vierailija
38/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarttis tehdä jotain!

Vierailija
39/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Noin 10 vuotta sitten sai vielä  i s o n  kassin ruokaa täynnä 20 eurolla ! Nyt vastaava maksaa varmasti tuplaten. Kiitos paitsi sota, bensan hinta ja muut mahdolliset alvit niin myös Äss ja KKK -liikkeiden (laillinen?) tavallisten suomalaisten rosvous. Korona kasvatti kummasti vähittäiskauppaa ja siitä se ahneus on vaan kasvanut. Älyttömät voitot repivät. Kukaan ei tee mitään. Ei tää nurina vauvalla paljon auta.

Itse hyödynnän vain kunnon tarjouksia, ostan edullisia kauden perus raaka-aineita, marjat poimin ja teen itse ruuat. Kerään kuitit, budjetoin viikon ja kk ostot, karsin ihan kaiken kivan ylimääräisen mitä ennen pystyin ostamaan tosta vaan. 
Tympii kyllä, mutta en anna senttiäkään ylimääräistä riistäjille. Kai sitä elää näinkin. On pakko.

Määrittele "i s o kassi" ja "ruokaa". Kai ymmärrät, että on hieman eri asia ostaa kassillinen perunoita kuin jotain muuta? Olisiko esittää väitteellesi jotain faktaa, kuten vaikkapa tilastoa? Laitan tässä pohjaksi jotain: https://www.hs.fi/suomi/art-2000012308308.html

Vierailija
40/73 |
15.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja Riikkuli täysin hiljaa kohonneista hinnoista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kahdeksan