Aika ylimielistä tuo googlen viestintä
"Ymmärrämme tilanteen herättämän huolen. Emme tässä tapauksessa yltäneet itse asettamiimme korkeisiin tavoitteisiin” Hesarin mukaan google on kirjoittanut näin tiedotteessaan.
Eivät myönnä toimineensa väärin vaan kuittaavat asian ”huolena”.
Eivät puhu maan lakien ja sääntöjen noudattamisesta, vaan ”omista tavoistaan”.
ihan hirveän huonosti ja ylimielisesti nyt Google hoitaa yhteiskuntasuhteensa ja viestintnsä Suomessa. Yrittävät lahjomalla (ilmalämpöpumput ja yleiset saunat) ostaa suosiota. Runttaavat ympäristöä matalaksi säännöistä välittämättä ja sitten väheksyvät ihmisten reaktioita kuittaamalla ne ”huolina” ja tarjoavat korvaukseksi puiden istuttamista muualle. Ikään kuin siitä olisi kyse, että surtaisiin puita - kun oikeusvaltioon tottuneet suomalaiset ovat pöyristyneet välinpitämättömyydestä ja yhteisten pelisääntöjen noudattamatta jättämisestä.
Vahvistavat vain teoilla ja sanoilla niitä mielikuvia ja pelkoja, joita ihmisillä on datakeskustoimijoista.
Nyt kannattais datakeskusliiton palkata aika nopsaan itselleen viestintäapua ja alkaa tehdä töitä ja näyttää tekoja sen eteen, etteivät puheet vastuullisesta toiminnasta päädy sketseiksi.
Entinen toksinen johtajani käytti paljon tuota huolien ymmärtämistä, samoin kuin mm. ”sinusta varmaan tuntuu pahalta”. Kun puhutaan epäkohdista, niin nuohan muuttavat kokemukset tunteiksi ja näin ollen subjektiivisiksi. ”Huoli” ei ole enää ulkopuolinen vika, vaan henkilön oma tunne. Eli taktiikka jolla käännetään yleinen ongelma yksilön ongelmaksi. Yleensä herättää vihaa ja saa asian esilletuoneen henkilön kokemaan epävarmuutta. Molemmat huonoja lähtökohtia väittelytilanteessa.