Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yli kolmasosa 50–64-vuotiaista työssäkäyvistä käyttää alkoholia liikaa

Vierailija
06.10.2026 |

Ongelma ei ole nuoriso, vaan vanhat juopot.

 

https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/9847465

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja haukkuu nuorisoa kun ne yrittää hoitaa terveyttään käymällä lääkärissä ja terapiassa. Sellasta se on, suomalaisen kulttuurin mukaan kännit joka ilta, nyrkillä naapureita naamaan ja kunnon kiroilut on riittävää terveydenhuoltoa. Ei siis haittaa vanhempaa väkeä jos oikeisto poistaa koko julkisen terveydenhuollon lol

Vierailija
2/4 |
06.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odotellaan sitten vielä 6 vuotta, että voi avata korkin vähän useammin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuoremmissa ikäluokissa ongelmakäyttö on vähentynyt yli puolella viimeisen kymmenen vuoden aikana, mutta vanhemmilla työntekijöillä muutos on ollut vähäinen.

 

Tutkimuksessa havaittiin myös, että naisilla alkoholin ongelmakäyttö liittyy selvästi heikentyneeseen työkykyyn. Alkoholia liikaa käyttävät naiset kokevat itsensä lähes kaksi kertaa muita naisia todennäköisemmin työkyvyttömiksi, ja humalahakuisesti juovilla naisilla riski on vielä suurempi. Miehillä vastaavaa yhteyttä ei tutkimuksessa havaittu.

Vierailija
4/4 |
06.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taidan käyttää liikaa alkoholia, mutta hallitsen silti äidinkieleni konventiot paremmin kuin ap.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä viisi