Suomessa 660000 vieraskielistä ja huutava työvoimapula
Kommentit (12)
Kielitaidottomia aikuisia ja keskittymiskyvyttömiä lapsia. Mihin työhön näistä nyt sitten on nyt ja jatkossa.
Miten nuo vieraskieliset ei opi suomea. Luulisi että vuoden päästä luku olisi Nolla (0)!
Äänestä Nazimaa, ja sama tuplaantuu. 🧕
Huutava työvoimapula on edelleen kuten tähän astikin huutava halpatyövoiman pula. Kun työehdot ja palkkaus on kohdallaan niin työntekijöitä kyllä löytyy. Työn tekemisellä pitää pystyä elämään järjellisen työmatkan päässä työpaikasta.
M60+
Vierailija kirjoitti:
Miten nuo vieraskieliset ei opi suomea. Luulisi että vuoden päästä luku olisi Nolla (0)!
Kyllä minä puhun sujuvaa suomea, vaikka äidinkieleni on viro. Myös kirjailija Sofi Oksanen ilmoittaa äidinkielekseen viron ja Stubbin lapset englannin, Helsingin pormestarin äidinkieli on venäjä.
Minun lasteni äidinkieli on viro, pojan tyttäret ovat espanjankielisiä äitinsä mukaan, tyttären poika vironkielinen. Jokainen saa ilmoittaa äidinkielekseen minkä haluaa.
Kolmannen polven ruotsinsuomalaiset ilmoittavat äidinkielekseen suomen, saavat sitten joka viikko myös suomen opetusta.
Niitä Persujen tänne raahaamia. Rantasen justavia 250 000.
Toisaalta siinä olisi helppo kohde saavuttaa hallituksen kaavailemat 10 miljardin vuosisäästöt; heivataan heidät pois suomesta. He kustantavat valtiolle helposti yli 10 miljardia/vuosi.
Vierailija kirjoitti:
Huippuosaajilla kielimuuri?
Ei pystytä työllistämään 600000 aivo-kirurgia ja raketti-insinööriä.
Huippuosaajilla kielimuuri?