HS: Vauva kannattaa viedä metsään
Luonto vaikuttaa ihmisen immuunijärjestelmään, sillä se kypsyy erityisesti sikiöaikana ja parina ensimmäisenä elinvuotena.
Peltojen ja metsän lähellä asuminen vähensi riskiä saada adhd, astma, autismi, atooppinen ihottuma ja tulehduksellinen suolistosairaus – kaikki häiriöitä, jotka ilmenevät lapsuudessa.
Kommentit (8)
Otsikko sopii hyvin palstan tunnelmiin.
Vierailija kirjoitti:
Saako tuoda pois?
myös äiteen stressi väh enee
Me asutaan metsän vieressä. Peltoa tuossa on myös. Metsää on kilometrin verran. Meidän lapset siellä rakentanut jotain majaakin.
Ja seuravaksi asiantuntijat ja vastuullinen media tutkivat onko vesi märkää... noh voin ilman ökypalkkaakin kertoa, että onhan se
Kun uusia päiväkoteja rakennetaan, niin miksi niiden pihalta pitää poistaa aivan kaikki eloperäinen ja kattaa piha jollain muovialustalla? Eikö rakentajat ja kunnan virkamiehet pitäisi saada syytteeseen rikoksista ihmisyyttä vastaan, kun tarkoituksella rakentavat epäterveellistä ympäristöä lapsille?
Saako tuoda pois?