Voi yäk ja apua, mistä lähtien kuluttajille myytävät kananmunat ovat olleet näin kakkaisia?
Olen hoitanut ruokaostokset omaan talouteen yli 40 vuotta, mutta vasta viime vuosina olen huomannut, että yhä useammin kuluttajille kennossa myytävät kananmunat ovat aivan liian usein kakkaisia.
Muutama vuosi sitten luomukananmunissa tuli seinä vastaa, kun munassa oli ruskeaa mömmöä ja siinä höyhen kiinni. Tee siutä sitten ruokaa 🤢
Siirryin sitten vapaan kanan muniin ja olen oppinut kurkkaamaan kotelon sisään, mutta taas 2/6 munaa oli sellaista, että p-aska oli piilossa, siisti puoli ylöspäin
En kyllä yhtään ihmettele, jos ihmiset sairastuvat salmonellaan.
Hyviä neuvoja kaivataa, millä merkillä on puhtaat kananmunat.
Kommentit (13)
Kanan takapuolestahan ne tulee eli? 😝
Saako kakkaiset kananmunat palauttaa takaisin kauppaan?
Mua ei haittaa, kun jätän aina ne kuoret syömättä.
Niin on. Ennen sai pestyjä. Kakat keittoveteen. Samoin perunat heti iduissa kun ennen kesti kaapissa pitkään.
Pese ennen kokkaamista jos ahdistaa. Peseminen tosiaan heikentää säilyvyyttä että sinänsä hyvä jos niitä ei pestä ja päällystetä jollain keinotekoisella kalvolla. Näinkin ilmeisesti jossain päin maailmaa tehdään.
Ap kerää itsesi. Et kai sinä niitä kuoria syö tai jos syöt, niin huuhtele ensin huolella. Kanat kakkaa ja tehotuotantokanalat on ahtaita. Kananmuna on hauras koneelliseen pesuun ja kastelu heikentää säilyvyyttä. Ihan turhaa veden haaskuuta olisi myös.
Suomessa on maailman puhtaimpia kananmunia, salmonellaa seurataan ja jos sitä löytyy, koko erä vedetään myynnistä.
Mä olen jo vuosikausia pyykinyt kananmunat ennen kattilaan laittoa. Ja pesen tietysti kädet sen jälkeen. Ei se kakkatahra haittaa kun munan keittää kypsäksi eli 10-12 min.
Ihan siitä lähtien kun ne tuli kanan perseestä. Kanoilla on vain yksi rööri takapuolessa ja se on nimeltään kloaakki (yhteissuoli). Sen kautta paneskellaan, munitaan, paskotaan. Jotkut incelithän kuvittelee että naisilla tulee virtsa samasta aukosta josta vauvat tai sonta. Näinhän ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Niin on. Ennen sai pestyjä. Kakat keittoveteen. Samoin perunat heti iduissa kun ennen kesti kaapissa pitkään.
Säästätkö sen keittoveden sitten myöhäisempää tarvetta varten vai mikä tässä on ongelma?
Siksipä minä aina pesen kananmunat kun niitä käytän. Kastelen, suihkutan vedellä laimennettua astiapesuainetta, ja pesen palalla talouspaperia. Kanaloissa ja pakkaamoissa munia ei pestä koska se vaikuttaa säilyvyyteen. Kotona voi pestä ne jotka ottaa käyttöön.
Kananmunia ei pestä, koska säilyvyys kärsii.