Vaimo? keskeyttää, puhuu päälle ja huutaa keskustellessamme. Olisiko hänellä edellytyksiä politiikkaan?
TV:n vaalitentissä hän menestysi varmaan hyvin. Ehdotuksia puolueeksi
Kommentit (5)
Voisi olla, koska vaalikeskustelussa on onneksi puheenjohtajat jotka katsovat että: Kaikki saavat puheenvuoron ja niitä jopa kellottetaan, mikä valitettavasti vähän pakko joidenkin kanssa, ei puhuta liikaa päälle, (lyhyet kommentit ok, mutta mikä naurettavinta on se, kun joku alkaa monologia kesken toisen puheenvuoron) ei käytetä asiatonta kieltä.
Huutamiseen tuskin kukaan kehtaa ryhtyä.
Eikö olekin hassua, etkä jotku eivät kehtaa puhua kaikkien kanssa tai seurassa samalla tavalla, koska tietävät, että eivät keskustele asiallisesti, vaan moukkamaisesti. Kyllä sen huomaa se toinen ja muutkin jos kuulijoita on.
Se ei ole mitään servaamista, jos ei keskustele normaalisti. Keskeyttää siis moukkamaisesti, ei kuuntele tai pitää ylipitkiä monologeja ja toisen minuutin kommenttia ei jakseta kuunnella. Ei pysytä aiheessa ja yritetään aina viedä toiseen aiheeseen ja jopa vähän haastaa riitaa siitä, vaikka itse ensin aloitettu se aihe, mistä pitäisi puhua. Kysyy, mutta alkaa itse puhumaan monologiaan. . Ei vastata kysymyksiin. Annetasn ehkä tahalleen typeriä kommentteja, mutta tuo on kyllä täysin sallittua keskustelussa, sillä esittää vaan kommentoijan typeränä. Ei voi sius kieltäytyä toisen kommenttien kuunteluissa vedoten siihen, että ovat muka typeriä
Tuollaisen kanssa pitääkin vaan kuunnella pienellä virneellä. Antaa keskeyttää vaikka kuinka pitkillä puheenvuorolla. Mainitsee vaan, että oli sun puheenvuoro. Kun lopettaa pälpättämisen sanot että nyt puhut 3 min niinkun hänkin ja älä keskeytä. Keskeyttää kuitenkin. Virnistelee vaan takaisin. Tiedät että se toinen e osaa keskustella tai väitellä sivistyneesti. Ei kaikka osaa.
Tietenkin kaikkein moukkamaisin lähtee jopa pois keskustelusta, kun on pitänyt monologinsa.
No väittelyn voittajaa ei voi valita,jos ei keskustella tasapuolisesti.
Oletko S. Virran kanssa naimisissa?
Ei, koska jos hn ärsyttää sinuakin, niin ärsyttää myös äänestjiä, eikä tule valituksi.
Osaako polvistua ja imuttaa rajusti. Entäs pyllistää pakaroita levittäen "saata valita reiän tänään rakas."
Vihreissä ja vas-liitossa voisi olla tilaa kovaääniselle kiilusilmänaiselle