IS: "Laura sai Kyproksella vatsakivun, kuoli muutama kuukausi ensioireista" - mikä syöpä kyseessä?
Taas näitä plussan juttuja joita ei pääse lukemaan, vaikka otsikko herättää tietenkin kysymyksen, että mihin tautiin kolmekymppinen nainen kuolee noin nopeasti? Suolisto-oireet mainittiin, niin varmaan joku paksusuolensyöpä tms.?
Kommentit (8)
Arvaisin että joku mahan syöpä,nuo just sellasia että ku todetaan,on jo myöhästä usein.
Kives syöpä. Laura saattoi olla henkilö? Ei voi tietää
Jotenkin hirvittää tuollaiset tapaukset, tulee mieleen myös Alma Hytösen sisko joka kuoli suolistosyöpään muutama viikko diagnoosin jälkeen. Että miten salakavalasti tuollainen voi vain iskeä tosi nuorellekin, ja vaikka menis oireiden iskettyä lääkäriin niin siitä ei ole enää apua
Erityisesti haimasyöpä tiedetään salakavalasti eteneväksi syöväksi, jossa oireet tulevat yleensä vasta, kun on jo liian myöhäistä.
Kun on taivasasiat kunnossa, ei tarvi pelätä kuolemaa.
Vatsakipuja, eli todennäköisesti aivokasvain tai rintasyöpä.
Paksusuolisyöpä ei tapa yleensä nopeasti. Haimasyöpä on mahdollinen mutta aika harvinainen nuorella. Mahalaukun syöpä tai sappiteiden syöpää veikkaisin.
Haimasyöpä varmaan. Äitini meni siihen 1,5 kk diagnoosista.