Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naisten narsismi moninkertaisesti yleisempää kuin on luultu!

Vierailija
13.08.2026 |

Miksi naisten narsismi jää usein piiloon?

Piilonarsismi (haavoittuva narsismi): Naisten narsismi ilmenee miesten mahtipontista (grandioosia) tyyliä useammin "herkkänä" tai uhriutuvana piilonarsismina. Huomiota ja ihailua haetaan herättämällä sääliä tai esiintymällä marttyyrina. 

Sosiaalinen manipulointi: Suoran aggression sijaan naisnarsistit käyttävät usein epäsuoraa valtaa, kuten selkäänpuukottamista, eristämistä, syyllistämistä ja hienovaraista henkistä mitätöintiä. 

Äitiys ja hoivavietti valtapelinä: Narsistiset piirteet voivat verhoutua ylisuojelevaksi hoivaksi. Narsistinen äiti saattaa käyttää lapsiaan oman itsetuntonsa jatkeena ja vaatia heiltä täydellistä uskollisuutta.

Yhteiskunnan odotukset: Kulttuuriset sukupuoliroolit ohjaavat naisia peittämään itsekeskeistä ja röyhkeää käytöstä mierekkäämmin, koska yhteiskunta tuomitsee naisten aggressiivisen ja dominoivan käytöksen herkemmin

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohta 2 on ihan suunnattoman yleistä naisilla. 

Vierailija
2/6 |
13.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mierekkäämmin? 🤣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Narsismi yleensäkin on hyvin yleistä. Huomaat sen kun olet paljon ihmisten kanssa tekemisissä.

Vierailija
4/6 |
13.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaiset ovat useimmiten haavoittuvia narsisteja. Miehetkin. Uhriutuminen on niin olennainen osa kulttuuria. 

Vierailija
5/6 |
13.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Kannattaa silti muistaa ettei ihan kaikki ole narsisteja. 

Vierailija
6/6 |
13.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen kilttimies on haavoittuva narsisti. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi