Papakokeen kipu
Kun yksityinen gynegologi ottaa Papa-näytteen, tuntuu hyvin pieni kipu.
Kun taas kunnallinen sairaanhoitaja ottaa näytteen, miettii jääkö tästä henkiin.
Kuka tietää mistä tämä näin suuri ero johtuu?
Kommentit (11)
Käyttäävät kaikille sitä isointa spekulaa julkisella puolella. Se on kivulias pienempikokoisille.. Eivät valitse yksilöllistä pienempää laitetta neitsyille. Säästyy puhdistuksessa aikaa ja vaivaa kun ei tarvii hakea sitä jostain varastosta tai kumartua ottamaan kaapista.
Jos on synnyttänyt isoin spekula varmaan ei tunnu missään. Myös se isoin antaa parhaimman näkyvyyden sinne kohdunkaulaan tms. kokeen ottajalle, kun nappasee näytteen. Pienemmän kanssa hoitaja joutuu ehkä katsomaan tarkemmin?
Voisiko ap sulla olla laskeuma? Ja laskeumalla tarkoitetaan monenlaisia laskeumia, kuten vag--seinämän laskeuma tai virtsarakonlaskeumaa, ei aina kohdun. Tai voisiko olla joku tulehdus mikä aiheuttanut paikkojen herkkyyttä?
Höpö, Höpö molemmissa niin pieni vihlaisu ja kesto 10 sek.
2 lasta synnyttänyt
Eli tahallista naisten kiduttamista, kuin neukkulandiassa. Terveydenhoidon koulutus ei siis ole kehittynyt vaan astunut takaisin kivikaudelle.
Vierailija kirjoitti:
Olen aina käynyt julkisella eikä ikinä ole sattunut. Olen melkein 60. En mene muiden kokemuksia vähättelemään mutta omani ovat hyviä.
Samoin. Nipistys kyllä tuntuu, mutta ei mainittavaa kipua.
Kipukokemus on yksilöllinen, mutta liian iso ja kylmä spekula, kovakourainen näytteenottotekniikka ja huono yhteistyö potilaan kanssa lisää kipua. Tottakai sattuu, jos jännittyneeseen ihmiseen tunkee liian nopeasti levittimen. Saatika jos näyteharjaa rassaa väkivaltaisesti kohdunsuulla. Se on aivan kamalaa.
Otan näitä näytteitä osana työtäni ja kyllä on eroja ottajissa, mutta myös potilaissa. Tulehdustilat näytteenottoalueella lisää myös kipua.
Ei ole laskeumaa, eikä tulehdusta tms. vaan kapeat paikat. Kipua on tyhmää väheksyä, jos sitä ei itselle tule!
Tässä on lyhyt ja ytimekäs selonteko näytteenoton vaiheista ja kuva. Tuo viimeinen soluharjalla otettava näyte on yleensä se mikä nipistää ja voi saada aikaan huonon olon. https://www.kaypahoito.fi/nix00557
Vierailija kirjoitti:
Höpö, Höpö molemmissa niin pieni vihlaisu ja kesto 10 sek.
2 lasta synnyttänyt
Synnyttäneellä vaginaan voi tunkea melonin. Ei ihme ettei kipua tunnu.
Olen aina käynyt julkisella eikä ikinä ole sattunut. Olen melkein 60. En mene muiden kokemuksia vähättelemään mutta omani ovat hyviä.