"Luottotiedot menneet nuoruuden hölmöilyjen takia"
Näkyy olevan vakioselitys kun luottotiedoton hakee asuntoa. Mikä oli sinun hölmöilysi, jonka takia luottotiedot meni? Ja oletko jo lopettanut hölmöilyn?
Kommentit (12)
Ja missäs muut luottotiedottomat luuraa?
Ostin nuorena osamaksulla kaiken ja tiesin jo ostaessa etten maksa niitä. No sain luottotiedot takaisin 20 vuoden päästä.
Vierailija kirjoitti:
Perustin yrityksen.
Saman virheen tein.
Mun hölmöilyni oli ihan oikeasti hölmöä. Nain sen yrittäjän ja yritin pelastaa sitä.
En muista taisi olla pankkiryöstö .
Päihdeongelma, työttömyys, syrjäytyminen, vakava masennus, nämä olivat minun nuoruuden hölmöilyjä.
Ihmettelen aina tätä selitystä. Holhouksessako osa kansasta pitäisi olla, jos edes nuorena aikuisena ei ymmärretä, että velatkin pitää maksaa?
Useimmiten se asunnon hakija on edelleen nuori eikä ole oppinut hölmöilystään yhtään mitään. Siksi luottotiedot menettäneelle ei vuokrata.
Mulla on niinkin tylsä kuin elämiseen mennyt opintolaina jota en ole kuullut kenenkään muun kohdalla.
Yleensä on otettu lainoja ja pikavippejä ja laitettu palamaan. Yksi sanoi ostaneensa laskulle elektroniikkaa ja myyneen ne pois, mikä logiikka?
Ja tietenkin nää on sit saaneet velat anteeksi. Joskus vähän v tuttaa kun itse makselin lainaa takaisin niin pitkälle kun pystyin.
Yrittämisestä ei anneta armahdusta, jos ei edes yritä niin ollaan edes jossain vaiheessa armeliaita.
Perustin yrityksen.