Pystyttekö te muut syömään heti kohta hammaspesun jälkeen?
Itse en. Pesen hampaat yleensä huolella ja käytän hammastahnaa. Aamuisin on arkena kiire töihin heti herättyä, enkä oikein ehdi jäädä odottelemaan että hammastahnan maku häviää, jotta voin syödä. Töissä aamupalan syöminen ei onnistu mielekkäästi.
Nyt lomalla ja viikonloppuisin kyllä on aikaa toimia oikeaoppisesti, mutta jotenkin se aamupalan syöminen hammaspesun jälkeen tuntuu nurinkuriselta. Mielummin syön kiireisenä aamuna ensin, juon kahvin ja vasta sitten pesen hampaat ja jätän senhammastahnankin huuhtelematta ja vaikuttamaan useaksi tunniksi ennen lounasta.
Kumpi siis on pahempi, lyhyt happohyökkäys aamupalan jälkeen ennen kuin pesen hampaat vai pitkä happohyökkäys aamupalan jälkeen ennen lounasta?
Kommentit (8)
Minä kyllä huuhtelen suun vedellä hampaiden harjauksen jälkeen. Tiedän, että nykyohjeen mukaan ei niin kuuluisi tehdä, mutta en halua sitä tahnan makua jättää suuhun.
Pitäisi kysyä asiaa hammaslääkäriltä.
Se aamupesu on tarkoitettu suojaamaan hampaita siltä aamupalalta.
Vierailija kirjoitti:
Se aamupesu on tarkoitettu suojaamaan hampaita siltä aamupalalta.
Ja aamupalan jälkeinen pesu on tarkoitettu suojaamaan hampaita siltä aamupalalta. Pitäisikö siis oikeasti hampaat pestä ennen ja jälkeen ruokailun?
Ei tule mitään, menee liian vaikeaksi. Hyvä kun ehti kerran pestä kunnolla.
No en pese ennen aamiaista. En ole ikinä pessyt. Reikiä 0.
Miksi kukaan söisi heti hammaspesun jälkeen? Kai sen tarkoitus on nimenomaan puhdistaa hampaat, ja pitää ne edelleen puhtaina jonkun aikaa pesun jälkeenkin.
Jos aamiaisella syö jotain todella hapanta, kannattaa huuhtoa suu ja pestä hampaat hiukan myöhemmin. Hapan pehmittää kiillettä.
Jos en aamulla pesisi hampaitani mauttomalla elmexillä vaan jollain makuhammastahnalla niin en pystyisi syömään.
Iltapesuun käytän kuivalle suulle tarkoitettua hammastahnaa, sen jälkeen ei todellakaan tee mieli syödä, mikä on hyvä jos meinaan sortua iltayönaposteluun, äkkiä vaan pesemään hampaat 😁
ellottaa pilata hyvä kahvi hammastahnalla, eli aamiaisen jälkeen hammaspesut vasta!
Hampaat voi huuhtoa heti herättyä, purskuttaa yötöhnät pois.