Mielipiteitä nimestä JOELA?
Mielessäni olen tätä nimeä kovasti pyöritellyt, mutta en oikein osaa päättää miltä se tuntuu. Mielipiteitä siis tästä harvinaisesta tytönnimestä kaipailen.. Myös ehdotukset toiseksi nimeksi tervetulleita!
Kommentit (5)
mutta minusta liikaa miehen nimesta vaannos niinkuin tytoille ei olisi omia nimia, tyyliin Lauriina, Petriina...
se on niitä nimiä, jotka pitää kysyjälle kertoa kahteen tai useampaan kertaan, ennen kuin kysyjä saa reksiteröityä nimen oikein. Ja myös äänteellisesti se hiukan hankalasti mukautuu suomalaiseen suuhun. Mutta jos tuntuu, ettei se tule harmittamaan, että joutuu silloin tällöin nimeä selitelemään ja sanelemaan se kirjain kirjaimelta, niin mikä ettei. Mulla on itsellä sellainen nimi, että joudun sitä vähän väliä sanelemaan, eikä se mua haittaa, kun en paremmasta tiedä :D
Minusta nimi on hieman hankala lausua (OEA) ja ehkä liiaksikin Joel-nimestä väännetty tytönnimi. Ei kuitenkaan täysin tuhoon tuomittu, menisi toisena nimenä hyvin.
Kuten muutkin ovat kirjoittaneet, Joela on Suomessa jotenkin vaikea lausua. Siitä tulee väistämättä kolme tavua (Jo-e-la). Toiseksi nimeksi se kävisi ehkä paremmin.
Miltäs kuulostaisi:
Joela Julianna
Joela Eveliina
Joela Illusia
Joela Anreetta
Joela Eerika
Joela Vilhelmiina
Joela Marikki
Joela Matleena
Joela Mimosa
Joela Adalmiina
Nyt kun noita ehdotuksia mietin niin tuntui, että tuo Joela on hiukan vaikea sanoa ja menee helposti kieli solmuun ainakin minulla, joten en tiedä onko se kovin simppeli nimi ;o)?!