Miten saa unohdettua parisuhteen ongelmat ILMAN eroa?
Lähinnä ongelmana luottamus, tai se ettei sitä ole. Liittyen mieheen ja toisiin naisiin.
Miestä ärsyttää jos huomaa minun olevan mustasukkainen, vaikka en sitä hänelle osoitakaan. Häntä ärsyttää kun en luota. Ja minua taas ärsyttää että mies kehtaa tekojensa jälkeen edes ärsyyntyä tuollaisesta.
No se siitä. Mutta miten ihmeessä tällaisesta pääsee yli ilman että eroaa? Eroa ei kumpikaan halua. Ja ei, ei ole taloudelliset syyt.
Kommentit (6)
Asumusero ja annat homman vaan kuolla. Käännät katseesi muualle. Se että mies obsessoi ja posessoi sinua vaikka on sinua kohtaan paska ei ole tekosyy olla suhteessa. Otat vaan etäisyyttä ja lopetat hyväksymästä sitä, että hän huonolla kohtelulla vaatii huomiotasi ja energiaasi. Korjatkoon itsensä vaikka muutaman vuoden selibaatissa elämällä ja sitten katsotte uudestaan jos vielä kiinnostaa. Tuskin kiinnostaa.
Keskity omaan elämääsi. Omiin kivoihin juttuihin yms. Jos ero ei ole vaihtoehto silloin luotat mieheesi. Etkä ole mustasukkainen.
Jos käy ilmi, että mies tyhmäilee. Vaihtoon.
Vierailija kirjoitti:
Keskity omaan elämääsi. Omiin kivoihin juttuihin yms. Jos ero ei ole vaihtoehto silloin luotat mieheesi. Etkä ole mustasukkainen.
Jos käy ilmi, että mies tyhmäilee. Vaihtoon.
Tämä! Omat reissut, omat jutut.
Siis tuossahan on keskusteluongelma, joka täytyy saada ratkaistua. Jos ei muuten, niin kokeilet te terapiaa. Ilman keskusteluyhteyttä ei suhteesta tule kyllä lasta eikä paskaa, vaikka molemmat on fyysisesti tehty.
Luottamuksen palauttaminen on vaikeaa. Usein mahdotonta.