Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onkos täällä Floridassa, lähinnä Orlandossa käyneitä?

Vierailija
21.05.2007 |

Vinkkejä ottaisin mieluusti vastaan jos jollain olis jakaa!



Olemme kesällä suuntaamassa...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuokrataan auto Sanfordin kentältä...Onko autolla helppo ajella siellä päin? (siis yleennsä, ei vain tuolla kentällä =)



Oletko käynyt Disney Worldissä? Mitkä ovat sinun mielestä kivat vierailukohteet lapsiperheelle? Suositteletko jotain erutyistä " Alligaattori-paikka" jne

Vierailija
2/4 |
21.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liput Disney Worldiin kannattaa tilata netin kautta etukäteen. Liput putkahtavat postilaatikosta ja perillä säästää jonotuksen vaivan.



Me matkustimme Islannin kautta. Talvella en tätä vaihtoehtoa oman kokemuksemme perusteella suosittele, mutta kesällä se on ihan varteenotettava vaihtoehto. Olimme paluumatkalla pari yötä Reykjavikissa ja se tasoitti jetlagia mukavasti.



Orlandossa vuokrasimme Icelandairin kautta talon rauhalliselta omakotialueelta. Talossa oli kolme makuuhuonetta, kaksi kylpyhuonetta, kaksi TV:tä, oma uima-allas jne. Meillä oli isovanhemmat mukana, joten majoitus tuli näin itse asiassa halvemmaksi kuin hotellissa asuminen. Omassa talossa oli myös se hyvä puoli, että pystyi laittamaan aamu- ja iltapalat ihan omien rytmien ja omien mieltymysten mukaan.



Auto on tietysti pakko vuokrata joka tapauksessa, ellei asu Disney Resortissa ja käy pelkästään Disney-kohteissa. Me vuokrasimme auton kentältä ja se oli oikein hyvä vaihtoehto.



Disney-lippuja pohtiessa kannattaa huomata, että neljännen päivän jälkeen liput eivät maksa käytännössä mitään. Huvipuistoja on neljä, joten yksi päivässä-tahdilla neljän päivän lippu on ihan järkevä, jos haluaa nähdä kaikki puistot (vaikka kalliiksi se tietysti tulee). Jos päätyy neljän päivän lippuun, niin sitten melkein samaan hintaan saakin kahdeksan päivän lipun ja näin ei tarvitse roikkua puistossa hampaat irvessä auringonnoususta auringonlaskuun.



Me menimme yleensä heti aamusta ennen ruuhkia (jos puisto aukesi kahdeksalta, niin olimme kahdeksalta siellä). Puoleltapäivin oli jo pitkät jonot ja iltapäivällä väsähdimme yleensä viimeistään kolmelta. Joskus sisäänkäynnit suljettiin puoliltapäivin, kun kävijämäärät täyttyivät. Joinakin päivinä teimme niin, että menimme vasta illaksi ja katsoimme ilotulitukset/valoshowt (jotka olivat kyllä todella näkemisen arvoiset).



Puistoista meidän lasten (kouluikäiset pojat) mieleen olivat erityisesti Epcot Center ja MGM studiot, näissä erityisesti avaruusaiheiset jutut. Kaikki puistot olivat hauskoja kukin omalla tavallaan, joten niitä on aika vaikea vertailla. Eniten laitteita oli Magic Kingdomissa, ihan erilainen kuin kaikki muut puistot oli Animal Kingdom. Epcotissa oli paljon nähtävää, MGM Studioilla taas ehkä eninten menoa ja meininkiä (stunt-showt ym.). Kaikki puistot olivat suuria ja ihan kävelemiseen meni aikaa ja energiaa. Kesällä voi olla todella kuuma, joten välttämättä ei tosiaan jaksa olla koko päivää puistossa.



Osa laitteista on aikamoisen pelottavia (esim. Animal Kingdomin dinosaurukset), osa taas ihan pikkulapsillekin sopivia. Suosituimpiin laitteisiin voi olla hirveät jonot, joten kannattaa opetella käyttämään FastPass-systeemiä (laitteeseen varataan paikka annettuun aikaan, esim. tunnin päähän, jolloin pääsee jonon ohi).



Me emme käyneet Disneyn puistojen lisäksi kuin alligaattoripuistossa (ihan OK, mutta aika vaatimaton, suurimpana valopilkkuna luontopolku) ja vähän kauempana Kennedy Space Centerissä (hieno, mutta hirveät jonot ja käyntiin meni koko päivä). Onhan siellä muutakin (Universal Studios, Sea World jne.), mutta huvipuistojen ulkopuolella ei sitten paljoa muuta nähtävää olekaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Icelanairillahan mekin menemme, paluumatkalla 1 yö Islannissa.

Tuo oli hyvä vinkki tuo 8 päivän lippu... kolme-neljä päivää ajattelimme mekin viettää puistossa aikaa. Kennedy Space centerissä pitää toki käydä, taitaa osua raketin laukaisukin alustavan aikataulun mukaan meidän olo aikaan! Menemme ehkä Cocoa beahcille sitä katsomaan=)



Kävittekö rannalla missään?

Vierailija
4/4 |
21.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouluna meri on sen verran kylmä, että emme edes harkinneet sitä. Aika kului omalla uima-altaalla milloin emme olleet huvipuistoissa :) Täyspäiväinen huvipuistoilu on sen verran rankkaa touhua, että kovin paljon muuta ei kyllä edes jaksanut.



Islannin kautta meno oli ihan mielenkiintoinen kokemus, mutta talvella meillä oli todella huono tuuri säiden suhteen. Menomatkaan meni toista vuorokautta, koska myrskyjen takia kaikki koneet olivat myöhässä. Talvella myös pimeä tuli pian, joten retkeilyaika jäi tosi lyhyeksi (käytännössä n. 10-15). Suosittelen " kultaisen kolmion" retkeä ja Blue Lagoon kylpylää.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän viisi