Työttömyys vituttaa
Olen toista päivää virallisesti työtön. Aiemmin olen sairastellut ja olen ollut opiskelijana. Eli siis periaatteessa vielä huonommin. Sairaana sain eläkettä ja opiskelijana vielä köyhempi. Silti tuo työttömän leima otsalla ihan perseestä. Varasin pari ulkomaan matkaa koska mitä teen ns. terveempänä ja työkykyisenä paskassa Suomesssa kun ei töitä ole. Matkat yhteensä lähes 3 viikkoa. Rahaa on mutta koen itseni turhaksi. Ei tee edes mieli elää enää. Tiedän etten ole ainoa miten ootte jaksanut? Vetkuttelin 10 vuotta opiskeluissakin koska tiesin että työttömyys koittaa.
Kommentit (9)
Kyllä se työttömyys varmasti pidemmäksi jää kuin puoli vuotta, sinullakin
Tee vähän pimeitä töitä. Menin maanantai yhden sukulaisen luokse sen pihapensaita leikkaamaan. No se oli kertonut naapureille ettäolen tulossa ja naapuritkin halusi että leikkaan niitten pihapensaat. Leikkasin neljän talon puskat siinä sitten ja parin tunnin hommasta tuli 9 tunnin työ. Tienasin kyllä 250 euroa yhteensä. Mulla on sellainen pensasleikkuri jolla leikkasin puskat ja piha pensaat.
Rahan puute sua harmittaa. Työtä voit tehdä vaikka heti kotona.
Olet nyt aina ja ikuisesti kuuluva työttömien joukkoon. Jos saat työtä jostain niin olet vain työttömyyksien välissä kunnes saat pysyvän eläkkeen.
Tänään työttömyyspäivä taas takana. Sain toimeentulotukea. Kerrankin!!
Nuoret!
OBS!
Muuttakaa pois Suomesta heti kun mahdollista. Mahdollisuutesi on oleelliset paremmat esim. Ruotsissa. Teillä on vain yksi elämä .
Työttömyyspäivä no 11. Olen joka arkiäpivä itkenyt aamulla ja illalla. Viikonloppuna en itke koska en ole työtön. Katsotaan miten paljon kyyneleitä saadaan Chisun BadenBadeniin.
Ehdit vielä oppia tavoille. T. 8 vuotta työtön.