Tylsistyykö 5-v perhepäivähoidossa
Kommentit (12)
vaikka kotona oli sisaruskin, kävi kerhossa ja harrastuksissa.
Oli ikäistään edellä ja menikin sitten eskariin jo 5-vuotiaana.
Ihan riippuu siis lapsesta!
Mietippä niin päin.
mulla ei ole koskaan tullut mieleen laittaa ketään 5-vuotiasta hoitoon. Meillä kohta kolmas lapsi 5v. kaksi vanhempaa jo koulussa. Seurakunnankerhoissa ovat käyneet.
ap:lta karkasi viesti...
Eli onko kellään kokemusta siitä, että oma lapsi on selkeäsi vanhin perhepäivähoidon lapsista. Ajattelin laittaa lapseni 5-vuotiaana vuodeksi pph:lle 3-vuotiaan sisaruksensa kanssa.
Luultavasti samaan ryhmään tulee ainakin yksi vauva, koska pienet pyritään sijoittamaan pph:lle.
tai jos käyvät puistoissa, jossa on samanikäistä seuraa, niin voi olla ihan hyvä vaihtoehto. Jotenkin tuntuu, että tuo ikäisen pitäisi saada ikäistään seuraa jo ihan sosiaalisen kehityksen kannalta.
... juuri 3-vuotiaan sisaruksen kanssa. Tosin hoidossa on toinenkin 5-vuotias, jonka kanssa ovat parhaat kaverit. Joten ei tylsisty vaan itkee jos on vapaapäivä eikä pääse hoitoon.
Mutta olen nähnyt sellaisia tapauksia tässä lähellä, että yksi lapsista on selkeästi isompi kuin muut ja on ollut aika "kaverinkipeä". Onneksi hyvä hoitaja voi hankkia tällaiselle lapselle leikkiseuraa sopimalla asiasta muiden hoitajien ym. kanssa ja käymällä avoimissa kerhoissa. Isolla lapsella voisi myös olla oma omanikäisten kerho, johon hoitaja tuo ja hakee.
Ryhmän muut lapset olivat 3v, 2v ja 1v. Hoitajan aika meni aika lailla pienimpien hoitamiseen eikä isoimmalle jäänyt aikaa ollenkaan. Samoja palapelejä ja piirustuksia teki yksin päivästä toiseen.
Nyt poika on ollut syksyn päiväkodissa ja on todella innoissaan kavereista ja kaikista askarteluista ja peleistä mitä siellä on! Meidän kokemuksen mukaan ehdottomasti 5v päiväkotiin!
että kotona ollessa käydään kerhoissa, harrastuksissa ym, jossa on samanikäistä seuraa. Perhepäivähoidossa sei välttämättä ole tällaiseen mahdollisuutta, joten sitten todellakin ollaan vain niiden nuorempien kanssa.
Minusta lapselle on suuri lahja, jos saa olla yhdessä sisaruksen kanssa niin kauan kuin mahdollista. En siis oikeastaan usko siihen, että lapset pitäisi hoitaa vain omanikäistensä kanssa. Leikkiseuraa on tietty hyvä saada aina välillä myös samassa kehitysvaiheessa olevista, mutta pääpiirteissään eri-ikäisten hoitaminen yhdessä tuntuu minusta luonnollisimmalta, kuin isossa perheessä.
Hänellä oli siellä kyllä 4v kaveri ja hoitaja kävi joskus muualla muiden hoitajien kanssa ja hoitajan pihallakin oli muita, sopivan ikäisiä lapsia. Silti tylsistyi. Nyt kun meni eskariin on aivan innoissaan.
vaikka olisi päivällä hoidossakin. Itse asiassa se leikki maistuu paremmin, kun ei ole ympärivuorokautista.
Meillä kotona välillä tylsistyy pienempien sisarusten kanssa ja välillä taas ei. Sama mummolassa, välillä hauskaa, välillä ei. Sama varmaan samassa tilanteessa perhepäivähoidossakin. Toisaalta nuoremmatkin välillä tylsistyy toisiinsa ja isompaan lapseen. Pakkohan se on silti jossain hoidattaa, jos töissä käyt. Tuttavaperheen rauhallinen 5 v tykkäsi tosi paljon pph:sta vaikka oli vanhin ja kolme pienempää 1-3 vuotiaita. Itkut pusersi joka aamu, kun piti sitten pphoitajan loman aikaan päiväkotiin mennä, joten otin hänet viikon päiväkodin jälkeen kolmeksi viikoksi meille. Varmaan ihan lapsesta ja hänen luonteesta kiinni sekä tottumuksesta.
Mulla on ollut usein 5-vuotiaita lapsia hoidossa eivätkä ole tylsistyneet.