Lenkkireissun sorapintaisella tiellä
Välillä kesällä soratien pintaa käsitellään koneella ja pieniä kiviä tulee näkyviin ja kivet menee kaivautuu kengän pohjaan. Melkein kengän pohjasta tulee läpi, kun kulkee pienten kivien seassa. Voiko jotain tehdä, että kengät säilyy ehjänä ja eivät kivien takia hajoa.
Kommentit (4)
Tee tiekunnalle valitus ja laita lasku, niin meillä pari lenkkeilijää yritti saada uudet jalkineet. Ei maksettu.
Voi Herranen aika, tissiposki taas asialla.
Täällä maalla lenkkeillään aina sorateillä eikä kivet koskaan kaivaudu kengän pohjasta läpi.
Osta kunnon kengät äläkä paljasjalkatossuja.
Nämä kengät on uudet ja paksupohjaiset ja ei pitäisi kivet mennä kenkien pohjien sisään. Eipä voi mitään ja pakko ulkoiluttaa koiraa soratielle, kun autojen kanssa on ongelmia öljysorapintaisella tiellä.
Tuskin sitä nyt kovin usein käsitellään. Max kerran kesässä tai harvemmin. Sinä aikana mene maastopyöräillä vaikka lenkit ja kun autot on renkaineen tehny kivettömät urat, lenkkeile sit. Tai en tiedä miten halpoja kenkiä käytät jos pohjan läpi menee kivet. Tai jos siinä tiellä ei autoja edes kulje, niin miksi sitä lanataan?