Minkälaiset vauvan vaunut kerrostaloon
Asumme kerrostalon toisessa kerroksessa ilman hissiä. Lisäksi yhdet portaat on jo ennen ulko-ovea. Tässä me nyt sitten hyvin todennäköisesti asutaan vielä lapsen ensimmäiset vuodet.
Mietin, minkälaiset vauvanvaunut kannattaisi ostaa. Onko täysin turvatonta vetää minkäänlaisia vaunuja portaita ylös? Mietin että ehkä jotkut isopyöräiset vaunut liikkuisivat portaissa, mutta ehkä se on liian vaarallista.
Ihan pikkuvauvaa voisi varmaan jossain turvakaukalossa kantaa ylös. Eli vaunut johon kiinnitetään turvakaukalo.
Tai sitten voisi vaunuihin laittaa jonkun pehmeän pedin, joka nostetaan kahvoista ylös..
Meillä on yksi lapsi ennestään. Esikoinen ei nukkunut ollenkaan muutoin kuin vaunuissa tai sängyssä ti**illä ä, joten huolestuttaa kyllä mitä tästä tulee... Miten saan nukkuvan lapsen siirrettyä vaunuista asuntoon... Ja miten jaksan kantaa hänet ylös..
Esikoinen heräsi jos häntä hiukankin liikutettiin kesken unien ja ainakin auton turvakaukalossa lapsen kantaminen oli minulle fyysisesti äärimmäinen suoritus etenkin synnytyksen jälkeen. Juuri ja juuri jaksoin turvakaukalossa lapsen kantaa autosta ostoskärryyn... Tällöin asuttiin eri asunnossa.
Onko kokemuksia? Mikä olisi paras ratkaisu jotta arki olisi mahdollisimman sujuvaa. Olen monta kertaa miettinyt että jos vain muutetaan toiseen asuntoon, mutta tällä hetkellä kuitenkin näyttää vahvasti siltä, ettei tästä heti vielä pois muuteta.
Kommentit (12)
Ei tuohon oikein ole ratkaisua jos ei mitään pysty eikä jaksa tehdä.
Kantokassi, kova pohjainen vaunuihin.
Vierailija kirjoitti:
Ei tuohon oikein ole ratkaisua jos ei mitään pysty eikä jaksa tehdä.
No siis totta hit*ssa aion päivittäin siirtyä asunnosta ulos vauvan kanssa tavalla tai toisella, jos ylipäätään pystyn kävelemään. Kysyin neuvoa mikä olisi kätevin keino tähän, mikä siinä on niin vaikea ymmärtää.. jo vastaajalla on ilmeisen vaikeaa kuvitella itsensä toisen asemaan.
Olipa töykeä kommentti.
Vierailija kirjoitti:
Thule Chariot.
Googlasin. Kyseinen polkupyörän peräkärry? Ei kyllä mahdu todella pieneen kerrostalon eteisaulaamme. Tuossa on kyllä isot pyörät mutta ei vastaa kysymykseen miten sujuu kärryn vetäminen portaissa turvallisesti. Ei intuitiivisesti vaikuta toteuttamiskelpoiselta ratkaisulta senkään puolesta.
Vierailija kirjoitti:
Kantokassi, kova pohjainen vaunuihin.
Onko mitään suositusta tästä? Mikä olisi turvallista ja samalla helppoa kantaa?
Meneppä lastenvaunuja myyvään liikkeeseen tutustumaan tarjontaan. Siellä tiedetään vaihtoehdot paremmin kuin täällä vauvapalstalla.
mahdollisimman kevyet ja pienet, sellainen, josta voi irrottaa koppaosan ja kantaa. Toisaalta sellaiset, jotka mahtuu kotiin sisälle, sillä kerrostalojen rappukäytävissähän ei saa säilyttää mitään (ei edes vaunuja). Jos on hissitön talo ja taloonkin vie portaat, niin jos teillä on lastenvaunuvarasto kellarissa, niin silloin sinnekin on portaat.
portaisiin voi ostaa myös liuskoja, joita pitkin vaunut voi työntää ylös, mutta toki se merkitsee enemmän työtä: liuskat pitää tietenkin joka kertaa laittaa itse paikalleen ja myös ottaa pois, joten ei ehkä hyvä ratkaisu lopulta. isopyöräiset vaunut saa kyllä portaitakin ylös vedettyä, mutta silloin ei ole ehkä järkevää pitää vauvaa siellä, koska väistämättä ne jossain vaiheessa kallistuu ja vauva sitten valuu siellä vaunujen sisällä epämukaviin asentoihin.
jos teillä onn kellarissa vaunuvarasto, niin helpointa varmaan on viedä vaunut ja lapsi ensin kellariin ja sieltä lapsi sylissä kantaen ylös kotikerrokseen. Tai vaikka kantokopassa, ihan mistä itse sattuu tykkäämään. Itse kantaisin pientä lasta kantoliinassa, niin saa kädet vapaaksi
aluksi portaissa ravaaminen ehkä ärsyttää, mutta siihen tottuu helposti. me asumme kolmannessa kerroksessa, asuttu vuosia ja jos jotain, niin porrasnousukuntoa on tullut ja ilmainen pakaralihastreeni samalla.
Sellaiset, jotka mahtuu teidän eteiseen ja lisäksi rintareppu, jossa lapsen saa kannettua turvallisesti samalla, kun vetää vaunuja.
Muuta uuteen esteettömään kerrostaloon katutasoon.
Jo