Kuinka usein käytte jossain, eli teette jotain erityistä?
Kuinka usein sinä teet jotain muuta, kuin perusarjen pyörittämistä? Siis käyt ravintolassa, museossa, konsertissa, kiinnostavassa kaupungissa, mökillä tms.
Kommentit (15)
No jos ravintolassa käyminen on jotain, niin ainakin 5 pv viikossa.
En koskaan. Olen aivan loppu elämääni.
Harvoin. Töissä joutuu näkemään niin paljon ihmisiä että tykkään olla vapaalla omissa aloissani. Kaupungin kohina ja törmäilevät ihmiset hermostuttavat. Ulkona syömiseen yms on niin vähän rahaa että ne on erityistilaisuuksia.
Ravintolassa ehkä viisi kertaa kuussa, kahvilassa satunnaisesti, museoissa tai näyttelyissä pari kertaa kuussa, leffassa kerran kuussa. Tämä siis arkena, lomilla useammin.
Poistun kotoa vain pakon edessä. En jaksa enää mitään.
Asun mökillä, joten tuolla määrittelyllä lähes joka päivä.
Ei erikoisuuden tekemiseen tarvita ihmisjoukkoja.
Varmaan pari kertaa kuussa tulee tehtyä jotain tuommoista. Enemmänkin voisi, mutta vastaan tulee ainakin raha.
Ei tule kyllä tältä vuodelta yhtään mitään erityistä mieleen. Välillä on kyllä keskustassa työkohteita, joten saatan silloin käydä samalla reissulla Ratinan ostoskeskuksessa Ritualsilla tai kahvilla.
Muuten viihdyn aika lailla itsekseni kotona. Lenkkeilen, pelailen pleikkaa, rakennan palapelejä, luen tai kuuntelen äänikirjoja, piirrän ja maalaan. Ystäviä on vaikea tavata, kun ovat suurimmaksi osaksi ulkomailla, mutta soitellaan kuitenkin joskus. Viihdyn ihan hyvin. Ja halutessani voin kyllä ihan hyvällä itsetunnolla mennä vaikka elokuviin tai ravintolaan yksin, mutta ei ole mitään tarvetta.
Dalai Lama sanoo, että ainakin kerran vuodessa kannattaa käydä jossain uudessa paikassa. Se pitää mielen virkeänä.
Mökillä kesäaikaan joka viikonloppu, teatterissa 2-3x vuosi, leffassa 6xvuosi, museossa 3-4x vuosi, ravintolassa 2x vuosi syömässä ystävien kanssa, perheen kanssa 3-4x vuosi, konsertissa/livemusiikkia kuuntelemassa 5x vuosi. Shoppailemassa ei juuri koskaan, kostea baari-ilta ei koskaan, laivalla hyvin harvoin, lomareisulla Suomessa koko perheen kanssa kerran vuodessa, ulkomailla kerran viidessä vuodessa perheen kanssa, ystävien kanssa kerran vuodessa. Ikä 50+.
Vierailija kirjoitti:
No jos ravintolassa käyminen on jotain, niin ainakin 5 pv viikossa.
Lounasbuffa?
Pari kertaa viikossa. Ravintolassa, keikalla tai näyttelyssä yleensä.
Vierailija kirjoitti:
Poistun kotoa vain pakon edessä. En jaksa enää mitään.
Tämä. Ystäviä löytyy, mutta ympäristö on muuttunut sellaiseksi, että ei siellä viihdy. Nyt kesällä kaiken kukkuraksi on joka paikassa punkkeja ja aurinko polttaa ihon hetkessä.
Aika harvoin koska "no money, no honey". Tänään erityistä on se, että menen pyörällä keskustaan keräämään tyhjiä tölkkejä. Pienituloisten arkea. Haluaisin mennä stadiin hengailemaan,mutta menopaluu maksaa aivan liikaa.
-Kylmät kädet