Eniten havaintoja on tehty Pohjois-Pohjanmaalla, jossa punkkeja on raportoitu hieman reilut 19 000 viimeisen 30 päivän aikana
Jotenkin luulisi että etelärannikolla eniten, mut ei
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/d152d783-51d9-4835-9ec6-4bbd0…
Kommentit (9)
niitä on joo paljon. Pohjois-Pohjanmaan rannikolla on myös vallalla taigapunkki joka on aktiivinen aiemmin kesästä. Juhannuksen jälkeen punkkeja ei enää näy oman kokemuksen mukaan. Sen takia myös tilastoissa tulee tällainen varaslähtö.
Kannattaa soittaa Mambaa kaiuttimella niin punkit kaikkoaa
Kyse on varmaan siitä, että siellä raportoidaan herkemmin. Asun pk-seudulla ja koiralta on tänä vuonna löytynyt punkkeja enemmän kuin koskaan, joka päivä useampi, jotka onneksi enimmäkseen näkyvät jo turkissa kipittäessään. Jos nyt siis ajatellaan, että meillä on nähty jo vähintään sata punkkia, niin todellinen määrä on jotain ihan muuta kuin nuo raportoidut, en ole sitä itsekään koskaan tehnyt.
Vierailija kirjoitti:
Punk is not dead
Jee..anarkiaaaa😅😅🤣🤣
En minäkään täältä Pohjois-pohjoisesta ole raportoinut omiani punkkipalveluun. Asian voi ajatella niinkin että vaikka täällä on vähemmän ihmisiä, niin raportteja on silti enemmän. jostakin se kertoo.
Punkkeja Pohjois-Pohjanmaalla, luteita Helsingissä.
Kumman valitset?
Biologista sodankäyntiä.