Kyllä minä muistelen, että lapsena kun pipot, käsineet yms. oli jossain vaiheessa kevättä laitettu varastoon, ei niitä haettu
kesken kesän, vaikka olisi viileämpi päivä, vaan pärjäiltiin ilmankin. Mutta kun katson tutun 10-vuotiasta, niin jos on joku viileämpi keli, vaikka reilu 10 astetta ulkona, niin pipo ja käsineet pitää hänen pukea, vaikka ei äitinsä sellaisia itselleen pue, eikä lapsi itse sano palelevansa. Miten teillä? Onko lasten talvivaatteet varastossa vai tarvittaessa käytössä?
Kommentit (6)
Minä olen siivonnut 9v:n paksut talvirukkaset ja talvipipot eteisen hyllyltä kaappiin. Eteisessä on kesäkäyttöä varten parit neulesormikkaat, trikoopipo ja kurarukkaset.
Talvivaatteet pestään kun ilmat lämpenee. Varasto on meillä ihan siinä eteisessä, jos hanskat tai pipon tarvitsee niin siinä ne on samassa lipaston laatikossa kuin talvellakin. Mulla roikkuu talvi- ja kesätakit rivissä eteisen kaapissa. Lapsella ja miehellä niitä on sen verran enemmän että tekevät kausivaihdon, säilytys on eteisen yläkaapissa.
Onhan siinä joku epälogiikka joo, että keväällä kymmenessa plusasteessa saattaa olla paljonkin päällä, eli on pipoa ja rukkkasta ja kauluria ja muuta. Mutta jos kesäaamuna on kymmenen astetta, harvemmin tulee näitä samoja varusteita laitettua.
Vierailija kirjoitti:
Ei voi olla noin pieni elämä
on täällä tyhmempiäkin aloituksia
Meillä on ainakin kylmille päiville kevyet mutta tuulta estävät hanksat ja takit kesäksi.
Tää kuulostaa jotenkin sellaiselta "ei me ennen laitettu turvavöitä ajatessa niin miksi pitäisi nyt laittaa"
Ei voi olla noin pieni elämä