Posti lanseerasi pride-postimerkin
Kommentit (38)
Ärsyttävää, että postikn lähtee tähän mukaan. Joka toiselle kumartaa se toiselle pyllistää.
Tekis vaan kielo-ja joutsenmerkkejä.
Vierailija kirjoitti:
Ärsyttävää, että postikn lähtee tähän mukaan. Joka toiselle kumartaa se toiselle pyllistää.
Tekis vaan kielo-ja joutsenmerkkejä.
Niin, tämä on maailmalla jo mennyt ohi eikä ole enää trendikästä.
Entä jos keskittyisivät saamaan lähetykset perille ajoissa tai edes toimitettua?
Vierailija kirjoitti:
Entä jos keskittyisivät saamaan lähetykset perille ajoissa tai edes toimitettua?
23-vuotias varastomies tunnettiin kalliista autoista ja merkkivaatteista – työpaikan turvakamerat paljastivat karun totuuden
– Duunista ei tienaa mitään, niin se vitutti, kymmeniä uusia läppäreitä Postin varastosta vienyt varastomies perusteli poliisikuulusteluissa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/662753c0-d2f0-4b5c-9b16-aa9dc8c9f4ab
Siis Postin varastomies.
Vierailija kirjoitti:
Ärsyttävää, että postikn lähtee tähän mukaan. Joka toiselle kumartaa se toiselle pyllistää.
Tekis vaan kielo-ja joutsenmerkkejä.
Sitä minäkin! Mutta se menee tuollaiseksi ku rahan takii täytyy kaikkien persettä nuolla!
Oletpa sinä kympin kärjessä. Tuo harvinaisen ruma postimerkki julkaistiin jo kuukausi sitten.
kaikki ylipainoisia
hyvää piilovittuilua
Eihän pride kiinnosta enää ketään muuta kuin sitä sinitukkaisinta porukkaa
Näköjään yksi kaapukummituskin saatu ujutettua tuonne voitonmerkkiä näyttämään...
Voittoisa islam...
Siellä marssii kaikki ihmiset yhdessä paitsi valkoinen heteromies, joka on koko postinvälityksen ja muun infran keksinyt ja toteuttanut.
Kuvittaja Eero Lampinen on avoimesti queer-identiteettiä kantava taiteilija, joka käsittelee teoksissaan usein sukupuolinormeja ja seksuaalivähemmistöjen teemoja.
Queer-teemat taiteessa: Lampinen kuvailee virallisella verkkosivustollaan teostensa maailmaa "queer-mysteereiksi" (queer mysteries), joissa hänen luomansa hahmot kyseenalaistavat perinteisiä sukupuolirooleja ja normeja.
Pride-yhteistyö: Hän on suunnitellut muun muassa Suomen virallisen Pride-postimerkin, jonka tarkoituksena on juhlistaa yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa.
Normikriittisyys: Lampinen on tehnyt graafista suunnittelua myös ihmisoikeuksia ja normikriittisyyttä käsitteleviin oppaisiin, kuten Normit nurin! -julkaisuun.
en ullattunut =D
Vierailija kirjoitti:
Entä jos keskittyisivät saamaan lähetykset perille ajoissa tai edes toimitettua?
Minäkin oon miettinyt mihin ne kaikki kadonneet kirjeet ja paketit ovat joutuneet. Omalta kohdaltani tänä vuonna kateissa on vasta yksi kirje, mutta viime vuonna toista kymmentä sekä yksi paketti. Eihän se vielä mitään, mutta ku otetaan huomioon että Suomilandiassa asuu 5,65 miljoonaa...
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ärsyttävää, että postikn lähtee tähän mukaan. Joka toiselle kumartaa se toiselle pyllistää.
Tekis vaan kielo-ja joutsenmerkkejä.Sitä minäkin! Mutta se menee tuollaiseksi ku rahan takii täytyy kaikkien persettä nuolla!
Kas huomenta iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigori. Et oo kännissä vielä vaikka kello siellä teillä kohta yksitoista? Osaat muuten hyvin tuota seitkytluvun teinislangia.
Uudessa Pride-postimerkissä hahmot marssivat sateenkaarilipun väreissä 60–70-lukujen tyyliin. Hahmoissa on viitteitä muun muassa Tom of Finlandiin ja drag queeneihin – tällä merkillä juhlistamme yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia. 🏳🌈
”Pride ei pelkästään kannusta suvaitsemaan erilaisuutta, vaan juhlistaa sitä. Pride on myös tilaisuus muistaa ja kunnioittaa heitä, jotka ovat taistelleet oikeuksiemme puolesta”, postimerkin suunnittelija @eerolampinen sanoo. 🌈
Posti on toiminut @helsinkipride -yhteisön yhteistyökumppanina vuodesta 2018 lähtien ja tukee vuonna 2026 myös @mansepride. Yhteistyön tavoitteena on edistää yhdenvertaisuutta ja ihmisoikeuksia.
Perversiot on aina perversioita. Se on mulle yks ja sama koitetaanko hinttipuleja normalisoida. Fägäri on aina fägäri.
Postissa katoaa vuosittain tuhansia kirjeitä. Joskus kirjeen katoamiseen voi liittyä rikos.
harvinaisen ruma merkki
olisi piirtänyt edes tekoälyllä
Alas on Postikin vajonnut uusmarxilaisten anuksia nuollessaan.
Kehtaavatkin laittaa musliminaisen tuonne oksetuspervojen kanssa samaan joukkoon 🤢🤮
Ja anti-suvivirsimerkin.