Jauhelihan hinta oli noussut 0.70 euroa.
Jumankauta ku ei voi kohta enää syödä kun kaikki kallistuu joka viikko. Jäi kyllä jauhelihakauppaan. Ennen 23% jauheliha maksoi 2.79 ja nyt 3.49. Meinasin tehdä lasagnee mutta jää kyllä tekemättä. Ei työttömänä ole varaa ostaa mitään jauhelihaa enää.
Kommentit (8)
Ap, sinulla on siis riittävän lähellä kotiasi jopa jauhelihakauppa? Ymmärrän, että siellä jauheliha on kallista, jollei sieltä oikeasti mitään muuta saa.
Suomessa desimaalierotin on pilkku.
Aloin jo kauan sitten korvata jauhelihan soijalla. Aivan yhtä hyvää eikä maksa mitään. Mun puolesta vois jauheliha maksaa 20€ kilo. M40
Ostin pitkästä aikaa jauhelihaa, kun lähdin kauemmaksi kauppaan ja siellä oli ihme kyllä punaisilla lapuilla. Kallista se oli -30% hinnallakin. Ei ollut jauheliha ennen mikään luxustuote.
Minusta muidenkin työttömien ja muiden vähävaraisten kannattaisi ryhtyä kasvissyöjiksi.
Taas yksi syy siirtyä jauhenlihaan.
Koko ajan ruuan hinta nousee. Joka viikko eri hinnat kun tulee 5 senttia lisää hintaa.