Miksi nesteiden juomisesta tulee niin vaikeaa?
Minulla on jatkuva nestehukka, vaikka juon mielestäni normaalisti. Aamulla teetä ja loppupäivän vettä.
En vaan saa millän tarpeeksi nestettä, pissa on koko ajan tummaa. En syö mitään vitamiinitablettejakaan, joka sen värjäisi. Juominen on pakkopullaa. Tällä hetkrllä minilla on olluh kupissa kuumaa mehua, ajattelin että se edes maistuisi, mutta ei. Ajatuskin nesteen kulauttelusta tökkii suunnattomasti, näin on ollut jo joitain vuosia. Onko tämä yleistä ja miten sen saa parannettua?
Kommentit (6)
Pyri siihen että aterioiden yhteydessä juot pari lasillista nestettä jo näin saa sen litran nestettä päivässä, mikä ainakin ois vähintään hyvä nauttia.
Käy labrassa. Kysy lääkäriltä. Neste imeytyy aterian kanssakin tai hiukan suolaa. Vesi? Onko mehu pahaa laatua. Älä juo liikaa silti että turvotus tulisi.
Syö osa nesteistä, jos maisuisi paremmin. Vesimelonia, ananasta ja kurkkua. Niistä saa nesteen lisäksi tärkeitä hivenaineita.
Keho tottuu parissa viikossa melkein mihin tahansa, jos ei muulla niin ensin pakolla.
Onko vesi niin pahan makuista, ettei sitä voi juoda? Joissakin paikoissa ihan täällä Suomessa vedessä on paljon rautaa, kalkkia (ei kalsiumia) tms., joka maistuu pahalta. Silloin vesi kannattaa suodattaa.
Suosittelen elektrolyyttijauhetta, se auttaa pitämään nestetasapainoa yllä, vesi ei aina yksinään riitä.