Oikeasti neuvolasta ei ole mitään hyötyä.
Valitin jatkuvaa, päivittäistä päänsärkyäni äitiysneuvolassa ja terkkari sanoi vaan: Jaa.
Kommentit (17)
Kiva tietää minkä kokoinen lapsi on.Niin ja myöhemmin näkötestit, tietää tarviiko silmälaseja. Ja se 5v neuvolan testi on ihan ok, tietää onko taidot iän tasolla sen jälkeen.
Mutta eipä siellä koliikkeihin, imetykseen, väsymykseen, raskaushuoliin saa apua.
Viisikko tehdään myös päiväkodeissa ja optikolla käynti on usein ilmaista. Eli koko neuvolasysteemi on vanhanaikainen ja sen voisi lakkauttaa. Rokotuksetkin hoituvat omalla terveysasemalla
neuvolantäti!!! Niitten tehtävähän on kannustaa, tukea ja olla aidosti huolissaan. Määrätä jatkotutkimksia ja tutkia kunnolla. Raskausmyrkytys tuli ekana mieleen.
Mulla oli esikoista odottaessa aivan ihana neuvolatäti. Ent. kätilö ja todella tiesi asioista tosi paljon ja hänelle uskalsi puhua ja kysyä "tyhmiäkin kysymyksiä" tietämätön kun silloin olin. Hän tosin jäi loppuraskauteni aikana eläkkeelle ja joka neuvolakerta oli eri tätskä. Se oli ärsyttävää. Aina sai kertoa samat asiat uudestaa. Nyt toista odottaessa sama tilanne tuntuu jatkuvan. Meinaan laittaa asiasta palautteen.
Joo siis ,jos se täti ei vastaile sulle asiallisesti vaadi saada varata aika jatkossa jollekin toiselle!!! Neuvolaa tarvitset!!
Terveydenhoitaja kirkaisi, ettei voi olla totta. Tuonikäiset eivät kääntyile! Me saimme neuvon pitää lasta selällään ja käsistä tiukasti kiinni, ettei enää kääntyile. Viiden kuukauden iässä kuulemma saa jo kääntyä. Vauva itki ja melkein äitikin.
Meille on osunut sekä äitiys- että lastenneuvolaan aivan loistavat terkat. Molemmat ovat kokeneita, ammattitaitoisia ja paneutuvat asiakkaan kysymyksiin. Täydet pisteet teille, Riitta ja Merja Jyväskylästä!
Useita vuosia neuvolassa asioineena ja monia sijaisiakin nähneenä tiedän kuitenkin, ettei palvelu pelaa kaikkialla tai kaikkien terkkojen osalta. Vähiten apua minulle on ollut vastavalmistuneista terkoista, jotka tietävät kaikesta vähemmän kuin minä.
ja sama neuvolantäti kysyi puolivuotisneuvolassa ensimmäisenä, että joko se istuu!!! Siihen loppui luotto neuvolantätiä kohtaan. jos on jotain kysyttävää lapsen terveyteen liittyen, kysyn mieluummin täältä kuin neuvolasta
Ei tosiaan mihinkään sano mitään muuta kuin jaa. Edellisen lapsen ollessa vauva purskahdin itkuun neuvolakäynnillä väsymystäni ja en saanut yhtään tukea, en sanaakaan hänen suustaan.
Vihaan mennä neuvolaan, kun se nainen on siellä.
ap
vauvaa ei saisi itse istuttaa vaan antaa istua kun itse siihen pystyy, eli nostamaan itsensä istumaan.
Viimeksikin sanoi, että näyttäydy täällä sitten taas parinviikon päästä niin katostaan että kaikki on ok. Ja tämä edellinenkin käynti kesti 5 minuuttia. Olen äitiysneuvolan teho seurannassa ollut viikolta 9 lähtien, syynä useat keskenmenot . Mitään järkevää en ole saanut hänestä irti. Valitin jo äitiyspolillakin, ettei tee tarvittavia tutkimuksia käynneilläni, vaan saanoo että tää on vaan tällanen pikanen tarkistus.Vaikka pitäis sydänäänet kuunella, verenpaine mitata jne. Niin tuo nainen luulee, että vauva on ok kun näkee vaan minut pikasesti.
Onneks äitiyspolilta lupasivat ottaa yhteyttä tuohon neuvolantätiin.
voisin olla samaa mieltä. terkkarin lisäksi neuvolalääkäri on melko turha - ulkomaalaistaustainen ja kielimuuri välissä. Koska tämä nykyinen raskaus on ensimmäinen, joka edennyt jo puoleen väliin, pelottaa hieman. Ei tunnu yhtään siltä. että olisi varmoissa käsissä.
- kysymyksiin ei saa vastauksia; käsketään vaan lukemaan annetut laput tai sitten luetaan vastaus sieltä
- lääkereseptit, joita on ole saanut, ovat olleet käsikauppalääkkeisiin, tulisivat siis kalliimmaksi reseptin kanssa; lääkäri ei luultavasti tunne Kelan korvaussysteemiä ollenkaan
Itse olen lukenut lippuset ja lappuset, joita neuvolassa jaettiin ja lisäksi olen netistä etsinyt tietoa asioista.
Ainoa, mitä ei voi kotona tehdä on sydänäänten kuuntelu ja verenpaineen mittaus...
että haluat vaihtaa. Tai sitten soitat suoraan siihen neuvolaan mihin haluat vaihtaa.
...Eka raskaudessa oli eri th, joka oli todella asiantunteva ja lisäksi mukava. Tämä nykyinen mittaa aina verenpaineen ja hb:n, ja kattoo pissasta sokerit, ja sitten varataan uusi käyntiaika. Sf- mitan on ottanut kerran (nyt rv 32), mutta sitäkään ei merkinnyt korttiin. Sydänäänet kuittaa aina sillä, kun kysyy minulta, että onhan vauva liikkunut.... Kerran oli harjoittelija hänen apunaan, ja silloin kuunneltiin jopa sydänäänet.
Ei koskaan kysy, että miten voin, tai olisiko mieltä askarruttavia asioita, unohtelee asioita...jne. Mies oli kerran mukana, mutta th jätti hänet täysin huomiotta, niin eipä huvita miestäkään enää lähteä noille pikavisiiteille "mittauksiin".
Joka kerta kysytään kuulumisia ja välitetään, annetaan erittäin hyviä neuvoja, jaetaan monipuolisesti tietoa, kannustetaan ja rohkaistaan.
Eipä tulisi mieleenkään valittaa. :)
Itse myös kaikenlaisia kokemuksia neuvolasta ja viimeisen vuoden aikana palvelu on todella mennyt huonoon suuntaan... ei ole enää aikaa, kukaan ei kuuntele, liukuhihnamaista toimintaa.. Jos aikaisemmin ollut kaikki hyvin, niin ei voida kuvitellakaan, että nyt tarvitsisi apua... Lääkäri merkkaa lapsen tarkastuksessa kaiken rasti ruutuun systeemillä, ei keskustele lapsen kanssa..
Olen antanut palautetta ja toivon, että se auttaisi edes jonkin verran. Itseltäni ainakin kysyttiin ekaa kertaa yli vuoteen palautteen jälkeen, että:"Mitä sinulle kuuluu?"... kysymys, joka oli jäänyt unholaan.
Antakaa reippaasti palautetta neuvolaan, he ovat siellä meitä lapsiperheitä varten!
Ei ole valittamista meilläkään. Sekä äitiysneuvolassa että lastenpuolella hyvät terkat. Vauvan hoidossa on saatu apua aina ja etsi minullekin apua kun olin aivan finaalissa
jossain vaiheessa. Antoi imetysvinkkejä, ei kyttää kehitystaulukoita eikä kasvukäyriä koska pitää olla sitä ja tätä. En varmaan olisi jaksanut pahinta vauva-aikaa ilman terkan
kannustusta ja kuuntelevia korvia. Ei ole mikään nuori terkka, mutta järki tuntuu olevan päässä.
en aio kysyä sieltä mitään neuvoja lapseeni liittyen, paremmat neuvot tulee tältäkin palstalta